Gdzie lataliśmy w sierpniu? Pyrzowice Airport podsumowało wakacyjne wyjazdy

2022 09 07 foto statystyki ktw sierpie AA

Redakcja

10 września, 2022

Nikogo nie trzeba przekonywać, że podróże samolotu są najwygodniejszym sposobem dostania się do naszej wakacyjnej destynacji, a linie lotnicze cały czas poszerzają swoją ofertę. Jakie miejsca wybieraliśmy w te wakacje?

W drugim miesiącu wakacji Katowice Airport obsłużono 656 516 pasażerów, czyli o 167 568 więcej (+34,3%) niż w zeszłym roku. Statystyki pokazują, że wybieramy samolot częściej nawet niż przed pandemią. Sierpniowy rezultat stanowi 99,4% wyniku osiągniętego w przedpandemicznym sierpniu 2019 r.

Z siatki połączeń regularnych obsługiwanych przez linie lotnicze Wizz Air, Ryanair, LOT oraz Lufthansa skorzystało 280 435 podróżnych, to jest o 78 088 więcej niż w zeszłym roku. Gdzie więc lataliśmy w spieraniu najchętniej? Okazuje się, że wielu z nas wybierało odwiedziny u rodziny w Niemczech (lot do Dortmundu), Londynie (Londyn-Stansted) i Holandii (Eindhoven). Kolejnym popularnym kierunkiem były słoneczne Włochy i lot do Mediolanu (Mediolan-Bergamo), z którego skorzystało ponad 11 tysięcy pasażerów. 

Lotnisko w Pyrzowicach obsługuje także połączenia czarterowe na zlecenie biur podróży, z których skorzystało prawie 374 tysiące pasażerów. Niekwestionowanym zwycięzca tegorocznych wakacji okazała się Turcja. Najchętniej z biurem podróży lataliśmy do Antalyi (81 tys. pasażerów), Burgas (20 tys.), Rodos (19 tys.), Heraklionu (18 tys.) i Hurghady (16 tys.).

Zgodnie z przewidywaniami, w sierpniu osiągnęliśmy wynik zbliżony do tego z lipca. Z kolei w sobotę 3 września odprawiono w Katowice Airport trzymilionowego pasażera w 2022 roku. Wcześniej taki wynik odnotowaliśmy dosyć dawno temu, bo w 2019 roku – dokładnie 15 sierpnia. Później nadeszła pandemia i największy kryzys w historii branży lotniczej, który spowodował gwałtowne załamanie przewozów. Na szczęście w tym roku ruch pasażerski wyraźnie się odbudowuje. Dlatego cały czas podtrzymujemy naszą prognozą, która zakłada, że 2022 rok zakończymy wynikiem około 4,5 miliona obsłużonych podróżnych – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej lotniskiem im. Wojciecha Korfantego.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 46.1µg/m3 PM2.5: 36.8µg/m3