Ferie w mieście. Jakie atrakcje dla dzieci przygotowały Gliwice?

Ferie w gliwicach

Redakcja

15 stycznia, 2024

W ferie nie można się nudzić! Gliwice oferują sporo propozycji, z których warto skorzystać w okresie wolnym od zajęć szkolnych. Centrum Kultury Victoria, Teatr Miejski, Muzeum w Gliwicach, Miejska Biblioteka Publiczna – to tylko niektóre z miejsc przygotowujących super atrakcje. Na wybrane wydarzenia obowiązują zapisy. 

Laba z Victorią
Centrum Kultury Victoria zaprasza na ciekawe warsztaty dla dzieci z klas 1-4 szkół podstawowych. Miejscem spotkań będzie CK Victoria przy ul. Barlickiego 3 oraz CSK „Łabędź” przy ul. Partyzantów 25.
W CK Victoria dzieci mogą uczestniczyć w inspirujących zajęciach z tworzenia filmu animowanego oraz warsztatach teatralnych, podczas których poznają teatr cieni i stworzą postaci z teatru lalek, marionetki oraz planszety. Przewidziano też warsztaty rękodzieła, a także zajęcia ruchowo-taneczne, podczas których będzie można pograć w dawne gry podwórkowe: hula-hop, kapsle, w klasy oraz poskakać w gumę! Zaplanowano również warsztaty z igłą i nitką oraz zajęcia „Pomysłowy Dobromir” dla miłośników majsterkowania.
W CSK „Łabędź” przygotowano z kolei „teatralny misz-masz” z wykorzystaniem technik pracy aktora, emisji głosu, ruchu scenicznego, teatru improwizacji, teatru tańca i pantomimy, a także teatru ciała i teatru dramatycznego. W planie są też zajęcia „Twórcze Łabędy”, podczas których będzie można rozwijać zdolności manualne, a warsztaty połączone będą z rozwijaniem sfery emocjonalnej pozwalającej czerpać radość z tworzenia. Miłośnicy baśni i legend będą mieli okazję uczestniczyć w zajęciach „Baśniowe Łabędy” – poznać zapomniane podania i opowieści ludowe oraz baśnie śląskie. Cena: 50 zł. 

Tuwim w bibliotece
Ferie w Miejskiej Bibliotece Publicznej upłyną pod znakiem lirycznej i dowcipnej twórczości Juliana Tuwima. Utwory tego poety wychowały całe pokolenia Polaków, jego poezja dla dzieci jest bajkowa, pozbawiona przemocy, a świat jaki przedstawia jest wesoły, kolorowy i przyjazny. Któż nie zna „Lokomotywy”, „Słonia Trąbalskiego”, „Kotka”, czy „Pana Maluśkiewicza”? Podczas ferii we wszystkich filiach MBP będą odbywać się spotkania i warsztaty nawiązujące do wierszy Juliana Tuwima. Największe atrakcje podczas tegorocznych ferii to drużynowy turniej, bal karnawałowy i przedstawienia teatralne. Zaplanowano ponad 80 wydarzeń we wszystkich bibliotecznych placówkach. Udział jest bezpłatny, czasami jednak konieczna jest rezerwacja miejsca. 

Ferie w teatrze
Teatr Miejski w Gliwicach zaprasza do udziału w zajęciach teatralnych, które poprowadzą aktorzy i plastycy. W programie: warsztaty teatru plastycznego, spektakle, zwiedzanie zakamarków teatru oraz warsztaty aktorskie i lalkarskie. Ponadto będzie okazja, by zobaczyć zimowiskowe spektakle – premierowe przedstawienie „Mama Mu” z przebojową krową i jej zrzędliwym przyjacielem Panem Wroną – bohaterami popularnej serii książek dla dzieci szwedzkiej autorki Jujji Wieslander oraz „To jest magia” – autorskie widowisko iluzjonistyczne w wykonaniu magików i tricksterów. Na warsztaty obowiązują zapisy mailowe: edukacja@teatr.gliwice.pl. Bilety na spektakle dostępne są w kasach i na teatr.gliwice.pl.

Zimowe tajemnice w muzeum
Oddział Odlewnictwa Artystycznego
Sekrety żeliwnej biżuterii i gryfów czy zaułek jubilerów – Muzeum w Gliwicach zaprasza najmłodszych na wyjątkowe warsztaty w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego. To okazja, by dowiedzieć się, co można znaleźć w gniazdach gryfów i co wspólnego z gryfami mieli wojowniczy Scytowie. Będą baśnie braci Grimm i wskazówka, jak zdobyć pióro z gryfiego ogona. W zakątku jubilera będzie z kolei można poznać tajemnice popularnej w XIX stuleciu biżuterii sentymentalnej i wysłuchać historii o zakochanej w żeliwnej biżuterii królowej pruskiej Luizie.
Na uczestników czeka też nie lada gratka – zabiorą ze sobą własnoręcznie ozdobione, gipsowe plakiety z wizerunkami gryfów, które na co dzień zdobią żeliwną szkatułkę znajdującą się w zbiorach Muzeum, albo gipsowe repliki żeliwnych gemm, które kiedyś zdobiły kolie i diademy XIX-wiecznych dam.
Koszt udziału w zajęciach: 1 zł od grupy, liczba miejsc ograniczona. Zajęcia dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych potrwają od 16 stycznia do 16 lutego (godz. 9.00 i 11.00). W zajęciach można uczestniczyć również indywidualnie. Szczegóły i zapisy pod nr. tel. 665-280-021. Więcej na www.muzeum.gliwice.pl.
Willa Caro
Między 29 stycznia do 11 lutego, od wtorku do piątku, Muzeum w Gliwicach zaprasza na zajęcia, które w ramach ferii odbywać się będą w Willi Caro i Zamku Piastowskim. W głównej siedzibie Muzeum zajęcia połączone zostaną ze zwiedzaniem wystawy „Fajanse ze zbiorów Muzeum w Gliwicach. Od XVII do połowy XIX wieku”. Dowiecie się m.in., czym różni się fajans od porcelany, jakie ornamenty i motywy zdobiły ceramiczne naczynia dwieście lat temu. W części warsztatowej zainspirujecie się dziełami nowożytnych twórców i zaprojektujecie własne wzory.
Zamek Piastowski
W Zamku Piastowskim, gdzie prezentowana jest obecnie wystawa „Poza spojrzeniem. Ikony ze zbiorów Muzeum w Gliwicach” odbędzie się „Lekcja Obecności” poświęcona znaczeniu ikon i ich roli w duchowości prawosławnej i katolickiej. W części warsztatowej uczestnicy – w oparciu o podlinnik, czyli wzór, „szkic” ikony – tworzyć będą własne obrazy. Zapisy na zajęcia w Will Caro i Zamku Piastowskim: tel. 783-560-006.

COOLturalnie w Stacji Artystycznej RYNEK
Dobrym pomysłem na spędzenie ferii zimowych mogą okazać się też półkolonie w Stacji Artystycznej Rynek. Przed uczestnikami zajęć tydzień pełen rozmaitych zabaw i aktywności. W planach m.in.: własne przedstawienie teatralne, talent show oraz turniej gier planszowych. Będzie nie tylko artystycznie, ale przede wszystkim wesoło! Półkolonie potrwają od 5 do 9 lutego, w godz. od 8.00 do 16.00. Przeznaczone są dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Cena: 600 zł (w cenie ciepły posiłek, przekąski i napoje). Miejsce: Rynek 4-5, kontakt: telefoniczny: 504-676-972, mailowy: zapisysar@gmail.com. 

Atrakcje w kinie Amok
Filmowe spotkania organizuje Kino Amok (ul. Dolnych Wałów 3). Najmłodsi widzowie odwiedzą Akademię Pana Kleksa oraz Bullerbyn, zobaczą najnowsze filmowe przeboje i najciekawsze seriale animowane wyprodukowane w ostatnich latach w Polsce. Kino zaprasza m.in. na filmy: „Wonka”, „Pies i robot”, „Życzenie”, „Chłopiec i Czapla” czy „Wielkie marzenia”. Zimowisko potrwa od 26 stycznia do 11 lutego. Szczegóły dotyczące seansów dostępne są na stronie internetowej amok.gliwice.pl.

Trochę ciepła w Palmiarni
Również Palmiarnia Miejska przygotowała zimową niespodziankę – zazwyczaj w poniedziałki obiekt nie jest dostępny dla odwiedzających, ale nie w ferie! 29 stycznia oraz 5 lutego gliwickie tropiki przy ul. Fredry zapraszają wszystkich miłośników cieplejszych klimatów w godz. od 9.00 do 18.00. (mf)

powiązane artykuły:

Sygnalizatory akustyczne
Lokalne 11 grudnia, 2023

Na kolejnych gliwickich przejściach dla pieszych zamontowano nowoczesne sygnalizatory aku

Robot chirurgiczny
Lokalne 6 grudnia, 2023

Urolodzy ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach przeprowadzili już ponad 200 operacji z

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

10 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.4µg/m3 PM2.5: 10.6µg/m3