Dzień otwarty w ZUS. Sobota dla płatników składek

Sobota w ZUS dla płatników składek

Redakcja

27 stycznia 2023

W ZUS w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Jaworznie i Zawierciu, w najbliższą sobotę tj. 28 stycznia, w godzinach od 9:00 do 13:00, odbędzie się dzień otwarty dla płatników. Będzie można uzyskać pomoc w zakresie obowiązkowego profilu PUE, pobrać do niego swoje hasło i login oraz zapoznać się z jego funkcjonalnością. 

W czasie dnia otwartego można będzie m.in. założyć profil na PUE, uzyskać dane do logowania na PUE przez płatników, którzy mają utworzony profil na PUE z urzędu, albo stracili dane do zalogowania. Osobom tym ZUS wygeneruje nowe hasło tymczasowe, które następnie płatnik zmieni na swoje własne. Do tych wszystkich działań konieczne jest okazanie przez płatnika składek dokumentu tożsamości (dowodu osobistego lub paszportu) oraz posiadanie adresu email i telefonu komórkowego.

- Przypominam, że od stycznia 2023 r. wszyscy płatnicy składek mają obowiązek posiadania aktywnego profilu na PUE ZUS. Osoby, które nie założyły do tej pory takiego profilu, ani nie upoważniły do roli płatnika innej osoby, ZUS założy im profile z urzędu. Aby się zalogować do swojego profilu założonego przez ZUS będą musieli odebrać przygotowane dla nich hasło i login – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Na dzień otwarty dla płatników składek ZUS zaprasza też osoby, które założyły profil na PUE, ale go nie potwierdziły, czyli go nie „zaufały”.Tylko potwierdzony profil na PUE daje możliwość korzystania z jego pełnej funkcjonalności.

- Posiadanie aktywnego i potwierdzonego profilu na PUE ZUS ma wiele zalet. Przede wszystkim tą drogą można kontaktować się z ZUS-em, przekazywać przez e-płatnika dokumenty rozliczeniowe i zgłoszeniowe oraz wnioski. Przez PUE, możemy także odbierać korespondencję z ZUS, w tym wnioskowane zaświadczenia, np. bardzo popularne zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek – wylicza zalety rzeczniczka.

Co istotne na profil płatnika trafiają zwolnienia lekarskie i informacje, które z mocy prawa są przekazywane tylko elektronicznie. Bez profilu PUE pracodawca nie będzie miał szybko wiedzy o niezaplanowanych nieobecnościach pracowników, czyli chorobowym, a to może komplikować zarządzanie biznesem, zwłaszcza w niewielkich firmach. Ponadto już dziś istnieją przepisy, które wskazują, że jedynym sposobem przekazywania przez ZUS niektórych informacji do płatników składek jest forma elektroniczna. Dotyczy to np. zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.


powiązane artykuły:

złożenie formularza ZUS IWA
Wiadomości 23 stycznia 2023

Płatnicy składek, którzy w ubiegłym roku zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmni

zgłoszenie do małego ZUS plus
Biznes i gospodarka 20 stycznia 2023

Do końca stycznia 2023 r. można zgłaszać się do małego ZUS-u plus. Firmy, które korzystały z ulgi

Zus wysyła infrmacje o stanie rozliczeń
Lifestyle 12 stycznia 2023

ZUS rozpoczął wysyłkę informacji o stanie rozliczeń na kontach płatników za 2022 rok. W całej Pol

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.8µg/m3 PM2.5: 8.4µg/m3