Kto ma niedopłatę, a kto nadplatę na koncie? ZUS wysyła informacje do płatników o stanie rozliczeń

Zus wysyła infrmacje o stanie rozliczeń

Redakcja

12 stycznia, 2023

ZUS rozpoczął wysyłkę informacji o stanie rozliczeń na kontach płatników za 2022 rok. W całej Polsce trafi ona do ponad 3,1 mln płatników składek. W województwie śląskim otrzyma ją blisko 335 tys. płatników.

- Informacja o stanie rozliczeń za 2022 r. będzie zamieszczona na profilach płatników składek na PUE ZUS. Adresat z dokumentu dowie się, czy na jego koncie w ZUS jest nadpłata, niedopłata, czy też saldo zerowe. Podamy także w jakiej wysokości płatnik przekazał wpłaty w roku 2022 i jakie należności rozliczył tymi wpłatami. Jeśli ktoś spłaca zadłużenie w ratach to z dokumentu przygotowanego przez ZUS dowie się także o kwocie, która pozostała jeszcze do spłaty – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Prawie 335 tys. płatników w województwie śląskim z rozliczeniem składek

W województwie śląskim informacje o stanie rozliczeń za 2022 r. na swoim koncie otrzyma około 334,6 tys. płatników składek. Z terenu działalności Oddziału ZUS w Bielsku-Białej rozliczenie trafi do prawie 58,6 tys. płatników, z terenu chorzowskiego Oddziału ZUS otrzyma je 59,4 tys. płatników, z Oddziału ZUS w Częstochowie – około 46,6 tys. płatników, z Oddziału ZUS w Rybniku – 67,8 tys., z sosnowieckiego Oddziału ZUS - 45,3 tys. płatników, a z Oddziału ZUS w Zabrzu – 56,9 tys. płatników.

Masz niedopłatę? Możesz złożyć wniosek o raty

Płatnicy, którzy w ubiegłym roku mają niedopłatę na swoim koncie powinni spłacić takie zadłużenie. Niewielkie zaległości należy spłacić przez zwiększenie bieżącej wpłaty wraz z naliczonymi odsetkami za zwłokę, jeżeli są należne. Odsetki można obliczyć w kalkulatorze odsetkowym dostępnym dla płatników składek.

Jeśli przy większej zaległości płatnicy nie są wstanie dokonać jednorazowej wpłaty, to mogą wnioskować o rozłożenie długu na raty, czyli o układ ratalny. 

W województwie śląskim niedopłatę na koncie ma ponad 77 tys. płatników składek.

Rozliczenie konta na plus

W województwie śląskim nadpłatę na koncie ma ponad 123,6 tys. płatników składek. 

- W takiej sytuacji, gdy bilans konta jest na plus, płatnik może pomniejszyć kwotę bieżącej wpłaty w najbliższym terminie płatności bieżących składek. Może też wystąpić z wnioskiem o jej zwrot (wniosek RZS-P). Nadpłatę zwrócimy wyłącznie na numer rachunku bankowego, który jest zapisany na koncie płatnika w ZUS – wyjaśnia rzeczniczka.

Ważne!

W informacji są uwzględnione wyłącznie deklaracje rozliczeniowe i opłacone składki, które wpłynęły do 31 grudnia 2022 r. Jeżeli płatnik korygował dokumenty rozliczeniowe albo wpłacał składki po tej dacie, to aktualne saldo konta płatnik może sprawdzić na swoim profilu na PUE ZUS. 

powiązane artykuły:

e-wizyta w ZUS
Lifestyle 2 stycznia, 2023

W okresie zimowy, przy zwiększonej podatności na przeziębienia i inne choroby, ZUS zachęca do zał

prawo do zasiłku chorobowego
Wiadomości 23 grudnia, 2022

16 grudnia br. weszły w życie przepisy rozszerzające krąg osób uprawnionych do zasiłku ch

M ZUS1
Lokalne 16 listopada, 2022

ZUS uruchomił pierwszą aplikację mobilną mZUS dzięki której będzie można złożyć wniosek o świadczeni

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.5µg/m3 PM2.5: 7.9µg/m3