Druga rocznica wyroku TK ws. aborcji. Manifestacja w Katowicach

Csm csm csm IMG 20201023 190308 1 59d1830d68 f18ae8120e 394e16538f

Redakcja

22 października 2022

Dwa lata temu Trybunał Konstytucyjny wydał kontrowersyjny wyrok ws. aborcji eugenicznej. Według przeciwników wyroku naruszony został kompromis sprzed prawie 30 lat. W drugą rocznicę początku Strajku Kobiet planowana jest manifestacja w Katowicach.

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że jeden z zapisów tzw. kompromisu aborcyjnego jest niezgodny z polską Konstytucją z 1997 roku. Chodzi o aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu. Trzy miesiące później wyrok Trybunału stał się prawem, a liczba przeprowadzonych legalnie aborcji w Polsce spadła. Według przeciwników tego wyroku, śmierć m.in. Izabeli z Pszczyny, Agnieszki z Częstochowy oraz śmierć Marty w Katowicach były wynikiem kontrowersyjnej decyzji TK.

Dwa lata temu rozpoczął się Strajk Kobiet. Najpierw w Warszawie, a potem w całym kraju. Codziennie przeciwnicy wyroku protestowali pomimo zakazów wynikających z obostrzeń pandemicznych. W Katowicach w pierwszych dniach protesty skupiły się na Archikatedrze Jezusa Króla. Blokowane było też Rondo im. Ziętka. Pod biurami poselskimi PiS-u zapłonęły znicze. Kilka dni po rozpoczęciu protestów pod Archikatedrą doszło do starć z policją. Służby użyły pałek i gazu. Dochodziło też do zatrzymań protestujących parlamentarzystów, m.in. posła Macieja Kopca.

Dwa lata po tych wydarzeniach w całej Polsce zaplanowano manifestacje upamiętniające kontrowersyjny wyrok TK w sprawie aborcji. Jedno z takich wydarzeń odbędzie się w sobotę, 22 października o godzinie 18:00 na Placu Kwiatowym w centrum Katowic. - Chcemy upamiętnić osoby, które odeszły w wyniku braku dostępu do legalnej aborcji i pokazać, że sprzeciw nie zniknął. Przyjdźcie walczyć z nami ku solidarnej teraźniejszości i lepszej przyszłości! Aborcja powinna być dostępna, bezpieczna i legalna - informują organizatorzy.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

23 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.1µg/m3 PM2.5: 6.3µg/m3