Dożywocie dla seryjnego gwałciciela. Jego ofiarami były prostytutki

Handcuff g764413ea5 1920

Katarzyna Kulyk

21 marca 2023

Sąd Apelacyjny w Katowicach podtrzymał orzeczenie skazujące Konrada J. za popełnione przestępstwa zabójstwa w wyniku zgwałcenia i skazał go na karę dożywotniego pozbawienia wolności.

W lutym 2020 roku Sąd Okręgowy w Częstochowie skazał oskarżonego na karę łączną 17 lat pozbawiania wolności za dopuszczenie się 4 gwałtów. Jednocześnie sąd uznał, że zebrane w toku postępowania dowody nie pozwalają na uznanie Konrada J. za winnego przestępstwa zabójstwa. Na skutek apelacji złożonej przez prokuratora Sąd Apelacyjny w Katowicach uchylił ten wyrok. 

14 marca 2022 roku Sąd Okręgowy w Częstochowie skazał Konrada J. za przestępstwo zabójstwa w związku ze zgwałceniem na karę dożywotniego pozbawienia wolności oraz orzekł wobec niego nawiązki w łącznej kwocie 100.000 zł na rzecz rodziców pokrzywdzonej. W mowie końcowej prokurator wnosił o wymierzenie oskarżonemu kary dożywotniego pozbawiania wolności.

13 marca 2023 roku Sąd Apelacyjny w Katowicach utrzymał wyrok częstochowskiego sądu okręgowego w sprawie Konrada J., który dopuścił się gwałtów na kobietach świadczących usługi seksualne i przyjął, że 34-letni mężczyzna dopuścił się popełnionych zbrodni, w tym zabójstwa jednej z ofiar.

Sąd Apelacyjny zmienił nieco treść wyroku, uznając że pozbawiając kobietę życia, mężczyzna nie działał z zamiarem bezpośrednim, a ewentualnym, co oznacza, że mógł liczyć się z tym, że ofiara może umrzeć. 

Gwałcił prostytutki

29 grudnia 2017 roku mieszkaniec województwa mazowieckiego Konrad J. wyjechał z domu samochodem dostawczym i udał się w kierunku Częstochowy, chcąc skorzystać z usług seksualnych kobiet, świadczących takie usługi przy drodze DK 1. W okolicach miejscowości Wikłów k. Częstochowy usługi seksualne oferowała 26-letnia obywatelka Bułgarii

- Konrad J. uzgodnił z nią wykonanie usługi, po czym kobieta wsiadła do jego samochodu i udali się w głąb lasu. Tam oskarżony zabrał pokrzywdzonej telefon komórkowy, pobił, związał kablem elektrycznym i skuł kajdankami oraz wrzucił ją do przestrzeni bagażowej. Następnie Konrad J. brutalnie zgwałcił kobietę. W pewnym momencie na miejsce zdarzenia przyjechała znajoma kobiety, co skutkowało ucieczką oskarżonego. Konrad J. został zatrzymany jeszcze tego samego dnia przez zawiadomionych o zdarzeniu policjantów - relacjonuje prokuratura. 

Śledczy ujawnili później w mieszkaniu Konrada J. przedmioty, które należały do kobiet świadczących usługi seksualne przy drogach.

W trakcie dalszego śledztwa ustalono, że 18 grudnia 2017 roku w Danielowie (powiat radomszczański) ujawniono płytko zakopane zwłoki 19-letniej obywatelki Bułgarii, która zajmowała się świadczeniem usług seksualnych i zaginęła 22 maja 2017 roku. 

- 22 maja 2017 roku Konrad J. przyjechał samochodem dostawczym w okolice Danielowa i udał się do lasu w towarzystwie ww. kobiety. Tam pobił pokrzywdzoną, związał kablem i drutem oraz wielokrotnie brutalnie zgwałcił. Następnie w nieustalony sposób pozbawił kobietę życia i jej zwłoki zakopał w pobliżu. Konrad J. zabrał także pokrzywdzonej telefon komórkowy, torebkę i biżuterię, które zostały znalezione w jego miejscu zamieszkania - dodaje prokuratura. 

Do podobnych zdarzeń doszło 11 sierpnia 2017 roku w Piotrkowie Trybunalskim oraz 30 października 2017 roku w Dąbrowie Górniczej. 
powiązane artykuły:

areszt dla gwałciciela z Zabrza
Lokalne 1 lutego 2023

40-letni mężczyzna podejrzany jest o gwałt na 17-latce. Był poszukiwany przez policję, która udos

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

24 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.2µg/m3 PM2.5: 5.5µg/m3