Do Gliwic trafią kolejne nowoczesne autobusy

nowe autobusy w gliwicach

Redakcja

8 marca, 2023

17 kolejnych nowoczesnych i przyjaznych środowisku autobusów niskopodłogowych Solaris Urbino 18 Hybrid zasili tabor gliwickiego PKM-u. Nowoczesne pojazdy wyjadą na ulice pod koniec roku.

Autobusy będą niskopodłogowe, przegubowe - wyposażone w hybrydowy zespół napędowy. Będą emitować mniej zanieczyszczeń i są bardziej przyjazne dla środowiska.

W 18-metrowych pojazdach będzie mogło podróżować 145 pasażerów, w tym 40 w wygodnych, ergonomicznych siedziskach oraz siedzeniach przystosowanych dla osób niepełnosprawnych, które będą wyróżniać się kolorem. Autobusy będą też przystosowane do przewozu wózka dziecięcego i inwalidzkiego oraz roweru.

Będą klimatyzowane oraz wyposażone w funkcję regulacji temperatury, szybkiego odparowania i osuszania szyb, będą też miały system dodatkowego obniżenia poziomu wejścia.

Pojazdy będą spełniać dodatkowe warunki homologacji w zakresie podwyższonych standardów bezpieczeństwa, m.in. ochrony kierowcy w czasie zderzenia czołowego czy zwiększonej wytrzymałości konstrukcji nośnej w czasie przewrócenie autobusu na bok. Z kolei komora silnika i pomieszczenie agregatu grzewczego wyposażone będą w automatyczny system detekcji i gaszenia pożaru. Wejścia i wyjścia autobusów oraz całe przejście środkowe będą niskopodłogowe i bezstopniowe.

Na pionowych poręczach będą znajdowały się przyciski „STOP” sygnalizujące kierowcy konieczność obsługi przystanku na żądanie i oznakowane znakami w języku Braille`a. Dodatkowo, pasażerowie będą mieli do dyspozycji ładowarki do urządzeń mobilnych i dostęp do Wi-Fi.

Nowe autobusy będą wyposażone w system cyfrowego monitoringu wizualnego, rejestrujący obraz z kamer (5 wewnątrz i 3 na zewnątrz) w czasie używania pojazdu i przechowywany przez co najmniej 14 dni. Dodatkowo pasażerowie będą informowani o trasie i najbliższych przystankach. Komunikaty będą słyszalne zarówno wewnątrz pojazdu, jak i na zewnątrz.

Inwestycja o wartości niemal 40 mln zł została sfinansowana przy wsparciu unijnym (18,5 mln zł) z Działania: 11.4 Transport miejski, Priorytetu: XI: REACT-EU Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 (projekt „Rozwój niskoemisyjnego transportu publicznego w Gliwicach poprzez zakup 17 autobusów hybrydowych”).


powiązane artykuły:

pixabay.com
Lokalne 22 lutego, 2023

Polskie Linie Kolejowe S.A ogłosiły przetarg na zaprojektowanie odbudowy dawnej linii kolejowej,

Um pkmhybryda fot d nita garbiec 3253
#EkoSilesia 25 grudnia, 2021

Nowoczesne autobusy z napędem hybrydowym już jeżdżą po gliwickich ulicach. Firma MAN Truck & Bus

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.1µg/m3 PM2.5: 8.5µg/m3