Dojazd pociągiem z Pyskowic do Gliwic i Katowic będzie sprawniejszy?

pixabay.com

Katarzyna Kulyk

22 lutego, 2023

Polskie Linie Kolejowe S.A ogłosiły przetarg na zaprojektowanie odbudowy dawnej linii kolejowej, która łączy Pyskowice z centrum miasta. Mieszkańcy zyskają dojazd do Katowic przez Gliwice.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują połączyć stacje Pyskowice i Pyskowice Miasto poprzez zbudowanie 3-km zelektryfikowanej linii jednotorowej. Po 20 latach mieszkańcy miasta zyskają wygodny dojazd do Katowic oraz Gliwic.

- Dla zadania „Odbudowa rozebranej linii kolejowej nr 198 Pyskowice - Pyskowice Miasto dla przywrócenia połączenia na trasie: Katowice - Gliwice - Pyskowice Miasto” przewidziano prace projektowe w latach 2023 – 2025, a budowę w latach 2026 – 2028. - informuje PKP Polskie Koleje Liniowe S.A.

Wartość całego zadania szacowana jest na 94 mln zł, z kolei sam przetarg jest ważnym krokiem do realizacji zadań z Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 r.

W programie Kolej Plus dla województwa śląskiego przewiduje się łącznie siedem projektów, na które PKL S.A. już podpisały umowy z wnioskodawcami. Przetargi ogłoszono na cztery projekty:

  • połączenie do Jastrzębia-Zdroju
  • przywrócenie ruchu pasażerskiego między Katowice Ligota – Katowice Murcki – Tychy
  • budowa łącznicy kolejowej, usprawniającej połączenie Bytom – Zabrze – Ruda Chebzie – Katowice

Niedawno ogłoszono także przetarg na projekt odbudowy drugiego toru między Katowicami Piotrowicami, a Orzeszem Jaśkowicami.


powiązane artykuły:

Rails gac6dbede1 1920
Wiadomości 23 grudnia, 2021

Złożono 47 wniosków do Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej P

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 33.2µg/m3 PM2.5: 26.5µg/m3