Dla kogo szczepienia przeciwko małpiej ospie?

Pexels karolina grabowska 4046950

Redakcja

2 października 2022

Ministerstwo Zdrowia i krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych wydał właśnie szczegółowe zalecenia co do tego, kto, kiedy i w jakim schemacie dawkowania powinien się zaszczepić na małpią ospę.

W Polsce dostępne są szczepionki, które mogą być stosowane jako ochrona przed małpią ospą. Chorobę  wywołuje wirus ospy małpiej (MPV) należący do rodzaju Orthopoxvirus - tej samej, do której przynależy zarazek ospy prawdziwej. Po raz pierwszy zaobserwowano ją u małp w latach 50. ubiegłego wieku. U człowieka zarejestrowano ją w 1970 roku w Afryce. Obecnie, wobec zgłoszeń z wielu krajów o zachorowaniach na małpią ospę na całym niemal świecie wprowadzono międzynarodowy stan zagrożenia.

Kto powinien się zaszczepić? Po pierwsze, kiedy doszło do ekspozycji na wirusa, np. przez bliski kontakt fizyczny: przez nieuszkodzoną skórę lub błony śluzowe z osobą zakażoną ospą małpią (np. kontakt seksualny, kontakt domowy) lub długotrwałego kontaktu twarzą w twarz. Szczepienia poekspozycyjne mogą być też oferowane personelowi medycznemu opiekującemu się chorymi na ospę małpią lub mogącemu mieć kontakt z materiałem zakaźnym. Po ekspozycji na wirusa pierwszą dawkę należy podać jak najszybciej - najlepiej w okresie pierwszych 4 dni od pierwszego kontaktu, do 14 dni, jeżeli nie ma objawów choroby. Jeśli pacjent w przeszłości nie był szczepiony przeciwko ospie prawdziwej, powinien przyjąć drugą dawkę po 28 dniach od pierwszej.

Możliwe jest także szczepienie profilaktyczne  – zgodnie z zaleceniami MZ i krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych może się zaszczepić personel medyczny opiekujący się chorymi na ospę małpią lub mogący mieć kontakt z materiałem zakaźnym, a także personel laboratorium w sytuacji przypadkowego kontaktu z materiałem zawierającym wirusa. Wtedy podaje się dwie dawki w odstępie nie mniejszym niż 28 dni (jeśli pacjent nie był nigdy wcześniej szczepiony przeciwko ospie prawdziwej; jeśli w przeszłości przyjął szczepionkę przeciwko ospie prawdziwej, podawana jest tylko jedna dawka).

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.0µg/m3 PM2.5: 5.4µg/m3