Czym jest i jakie znaczenie dla użytkownika ma właściwie dobrana domena internetowa?

Jak wazna jest domena dla uzytkownika

Redakcja

22 kwietnia 2022

Domena internetowa to adres, który każdy użytkownik internetu od czasu do czasu wpisuje w okno wyszukiwarki po to, żeby przeglądać określoną witrynę. Jeśli właśnie tworzysz swoją stronę i szukasz dla niej odpowiedniego adresu, przeczytaj poniższy tekst. Dowiesz się z niego, jak zbudowana jest witryna internetowa, na czym polega jej unikalność, a także co zrobić, jeśli twój najlepszy adres internetowy jest już zajęty.

Jak zbudowana jest domena internetowa?

Wszystkie domeny internetowe bazują na tym samym schemacie budowy. Weźmy dla przykładu adres strony: https://jankowalski.pl. Można w nim wyróżnić takie składowe jak:

 • https://, czyli określenie protokołu internetowego – ten element jest wspólny dla adresów w sieci;
 • indywidualna nazwa domeny, w tym przypadku jankowalski;
 • domena najwyższego poziomu (ang. Top Level Domain), nazywana również „końcówką” – w naszym przykładowym adresie jest to .pl.

Oczywiście przykładowa domena jest bardzo prosta, a adresy w sieci bywają bardziej skomplikowane. Mogą np. zawierać tzw. subdomeny. Są to rozszerzone adresy domen, których używa się dla stworzenia nowej strony internetowej, związanej jednak z daną witryną. W naszym przykładzie taki adres subdomeny mógłby wyglądać np. tak: https://omnie.jankowalski.pl.

Niekiedy adresy internetowe bywają bardzo długie, ponieważ zawierają ścieżki do plików strony, np. https://jankowalski.pl/zdjecia/zdjecia-z-wakacji/wakacje-we-wloszech/toskania/2020. To jeszcze nie koniec różnorodności adresów internetowych – TLD może zastąpić domena drugiego poziomu. Zamiast https://jankowalski.pl, adres może przyjąć formę https://jankowalski.com.pl. 

Jeszcze jedną istotną informacją na temat adresu internetowego jest jego unikalność. Nie ma w sieci dwóch takich samych domen, choć może istnieć wiele identycznych indywidualnych nazw, ponieważ dopiero ich połączenie z „końcówką” nadaje im unikatowy charakter.

Duża liczba domen a trudności z wyborem odpowiedniej nazwy

Obecnie w sieci znajdują się miliony domen.pl. To dlatego coraz trudniej znaleźć dla siebie adres, który z jednej strony będzie wartościowy pod względem merytorycznym czy marketingowym, a z drugiej – unikalny.

Co więc zrobić, jeśli właśnie stoimy przed wyborem domeny, a ta najlepsza jest już zajęta? W tej sytuacji mamy trzy możliwości wyboru. Możemy:

 • poczekać na zwolnienie adresu;
 • skontaktować się z użytkownikiem domeny i zaproponować jej wykupienie;
 • wymyślić inny adres, korzystając z możliwości, jakie dają oryginalne TLD.

Każda domena zarejestrowana w sieci w pewnym stopniu transparentna i jawna. W zależności od „końcówki” możesz łatwo otrzymać określone dane jej użytkownika, korzystając z odpowiednich stron:

 • dns.pl — dla domen z końcówką .pl;
 • eurid.eu — dla domen europejskich;
 • who.is — dla domen globalnych .com.

W ten sposób dowiesz się, kiedy domena wygasa. Płacąc za domenę internetową, nigdy nie wykupujesz jej na własność. Nabywasz jedynie prawa do jej użytkowania przez pewien okres – zwykle rok, dwa lub trzy lata. Po upływie tego czasu możesz przedłużyć prawa do domeny na kolejny okres.

Jeśli jednak użytkownik nie wykupi praw do adresu, po 30, 40, a nawet około 70 dniach od daty ich wygaśnięcia, domena wróci do puli wolnych adresów. Wspomniane strony pozwalają także w większości przypadków na identyfikację użytkownika domeny i kontakt z nim. Oczywiście obydwa sposoby są dość czasochłonne, a także dość niepewne co do rezultatów.

Niestandardowy TDL – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

Jeśli nie chcesz, albo nie możesz czekać na zwolnienie domeny, a oferta jej kupna nie wchodzi w grę, rozważ inną możliwość, jaką jest zmiana adresu. Być może nie będzie w twoim przypadku konieczne wymyślanie innej nazwy. Możesz skorzystać z ciekawych TLD oferowanych przez niektórych dostawców usług internetowych, np.:

 • store;
 • site;
 • cloud;
 • company;
 • expert;
 • fit.

Zamiast zajętej domeny jankowalski.pl, zastanów się nad opcją jankowalski.expert czy jankowalski.site.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.2µg/m3 PM2.5: 14.4µg/m3