Czy szczepić się czwartą dawką?

Vaccinate gbd7dd1084 1920

Redakcja

11 sierpnia, 2022

Już we wrześniu każdy, kto skończył 18. rok życia będzie mógł zaszczepić się czwartą dawką szczepionki przeciwko COVID-19. O to, jak groźna jest nowa mutacja wirusa i czy warto przyjąć kolejną dawkę przypominającą zapytaliśmy dr. hab. n. med. Jerzego Jaroszewicza, kierownika Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek, 11 sierpnia o 4482 nowych zakażeniach COVID-19, z czego 735 to ponowne infekcje. Jak wynika z danych Ministerstwa, liczba hospitalizacji przyrasta tygodniowo o mniej więcej 500 przypadków. To rekord letniej fali koronawirusa. 

Jak przebiega zakażenie omikronem

Obecnie za większość zakażeń odpowiada nowy subwariant omikronu. Jak podkreśla dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu, każda kolejna mutacja jest coraz bardziej zakaźna:

– Wirus SARS-CoV-2 cały czas mutuje. Każda kolejna mutacja jest coraz bardziej zakaźna, ale także coraz mniej groźna dla zdrowia. Omikron zaczyna przypominać infekcje sezonowe, którym towarzyszą objawy takie, jak: ból gardła, głowy, czasem katar i rzadziej gorączka. 

Ekspert zwraca jednak uwagę, że choć wspomniany subwariant nie wywołuje groźnych symptomów, to niektóre grupy pacjentów są bardziej narażone na ciężki przebieg zakażenia.

– Są populacje, w których omikron może być równie śmiertelny jak wariant delta. Polskie badania potwierdzają, że w niektórych grupach chorych śmiertelność jest bardzo duża. Mam na myśli osoby starsze, osoby z chorobami układu oddechowego, z obniżoną odpornością, chore onkologicznie i w szczególności hematoonkologiczne.

Co nas czeka po wakacjach

Zbliża się wrzesień – czas powrotu do szkół i koniec okresu urlopowego, co z kolei prowadzi do zwiększonej mobilności w miejscach o dużym nagromadzeniu ludzi.

– Przypomnijmy, że w sierpniu tamtego roku odnotowywano kilkaset przypadków zachorowań na koronawirusa. W tej chwili, przy niewielkiej liczbie wykonywanych testów, jest to około 5 tys., zatem zachorowań jesienią będzie sporo. Martwi mnie w tej chwili kwestia tego, ile będzie zgonów – mówi o jesiennej fali Jerzy JaroszewiczKierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii w bytomskiej „Jedynce" zaznacza również, że istotne jest przygotowanie do jesieni, zarówno lekarzy, służby zdrowia, jak i całego społeczeństwa, dlatego zachęca do szczepień.

Czwarta dawka dostępna dla wszystkich

Czwarta dawka szczepionki przeciwko COVID-19 będzie dostępna dla wszystkich powyżej 18. roku życia już od września. Czy warto się zaszczepić?

– Każde zachorowanie to pewnego rodzaju loteria i nie sposób ocenić, czy pacjent przejdzie je łagodnie czy ciężko. Dlatego trzeba skorzystać z możliwości regularnych szczepień. Każde przypomnienie jest bardzo ważne dla organizmu, zwłaszcza chorego, który szybciej zapomina doświadczenie immunologiczne. Po dwóch latach już wiemy w oparciu o rzetelne dane, że szczepienia są bezpieczne i skuteczne. Czwarta dawka to ta sama szczepionka mRNA. Nowych szczepionek jeszcze nie ma – odpowiada dr hab. Jerzy Jaroszewicz.

Lekarz przypomina, że szczepienie nie chroni przed zachorowaniem, ale zapewnia łagodniejszy przebieg choroby i rekomenduje, aby przyjąć czwartą dawkę możliwie jak najszybciej.

Gdzie można się zaszczepić

Pełna lista aktywnych punktów szczepień jest dostępna na stronie rządowej pod adresem: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/. Rejestracji na szczepienie można dokonać przez całodobową infolinię Narodowego Programu Szczepień (989); e-rejestrację, aplikację mojeIKP, SMS-em na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie lub kontaktując się bezpośrednio z wybranym punktem szczepień.

powiązane artykuły:

R42fgt54
Wiadomości 12 sierpnia, 2022

Szczepienia na grypę w sezonie jesienno-zimowym będą prowadzone w aptekach i podstawowej opiece zdro

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.9µg/m3 PM2.5: 5.4µg/m3