Czy Polski Ład zaszkodzi samorządom? Poseł PiS: Samorządy nie stracą

IMG 20210816 105718 1

Redakcja

3 listopada, 2021

Mamy obliczenia, że samorządy na tych rozwiązaniach nie stracą - powiedział w środę w rozmowie Poranka S24 poseł Prawa i Sprawiedliwości Robert Warwas. Chodzi o nowe prawo podatkowe według Polskiego Ładu. Samorządowcy obawiają się, że stracą olbrzymie środki finansowe m.in. z powodu ograniczenia dochodu z podatku PIT.

Zmiany w prawie podatkowym zakładają podwyższenie kwoty wolnej od podatku. To kolejna zmiana, jeżeli chodzi o PIT. Kilka lat temu rząd zdecydował, że osoby poniżej 26 roku życia są zwolnione z tego podatku. Część samorządowców alarmuje, że może być to początek końca gmin i powiatów. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości uspokajają. Rząd obiecuje rekompensatę strat wynikających ze zmian w prawie podatkowym. 

Polski Ład ma wyjść naprzeciw problemom związanym z pandemią i utrzymaniem wzrostu gospodarczego. Samorządy zgłaszają problemy, jeśli chodzi o zmniejszone wpływy z PIT i CIT. Jest przyjęta ustawa, subwencja wyrównawcza, że na rozwiązaniach Polskiego Ładu w żaden sposób samorządy nie stracą - powiedział poseł Robert Warwas z Prawa i Sprawiedliwości, który w 2018 roku kandydował na urząd prezydenta Dąbrowy Górniczej. 

Wszystkie potencjalne straty będą wyrównane w ramach subwencji. Sygnalizujemy to od dłuższego czasu - dodał poseł, chociaż nie odniósł się do zarzutu części samorządowców, którzy obawiają się, że odgórnie kontrolowane przyznawanie subwencji nie ma niczego wspólnego z samorządem, a także mogą wywierać nacisk polityczny na prezydentów, burmistrzów i wójtów.

Nam chodzi też o to, żeby rozwój był zrównoważony. Będziemy przez programy inwestycyjne wspierać biedniejsze gminy. Przez tę inwestycje będziemy stabilizować sytuację lokalnych firm, utrzymać miejsce pracy - stwierdził Warwas.

WIĘCEJ W WIDEO PONIŻEJ:

powiązane artykuły:

Kaczynskipis
2 lutego, 2022

Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej. W rozmowie z PAP prezes Prawa i S

Atm gbd731c10b 1920
Wiadomości 9 lutego, 2022

Polski Ład nadal nie został okiełznany. Urzędnicy nie wiedzą w jaki sposób interpretować nowe prawo,

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.1µg/m3 PM2.5: 6.7µg/m3