"Czworonożne kosiarki" wróciły do pracy w Katowicach

Owce kosza trawe

Redakcja

21 maja 2024

W zeszłym roku katowicki Zakład Zieleni Miejskiej testowo wynajął owce, które „kosiły” trawę w wybranych punktach w mieście. Zwierzęta wykonały swoje zadanie perfekcyjnie i zyskały dużą sympatię mieszkańców, dlatego w tym roku również pojawiły się w Katowicach.

Zazwyczaj do koszenia trawy używamy kosiarek spalinowych, które co prawda skutecznie i szybko pracują, ale niestety zanieczyszczają też powietrze. Istnieje jednak bardziej ekologiczny sposób na utrzymanie trawników – owce.

Koszeniem trawy w Katowicach zajmą się owce odmiany kameruńskiej. Pierwszym punktem ich działania jest ul. Na Obrzeżu, gdzie mają do skoszenia teren o powierzchni prawie 20 tys. m2. Hodowca każdorazowo będzie dostosowywał liczbę owiec do lokalizacji. Kiedy zwierzęta wykonają swoje zadanie, zostaną przetransportowane do kolejnego punktu. Przez cały sezon będą się pojawiać w różnych miejscach – m.in. przy ulicach: Kijowskiej, Kostki Napierskiego, Oswobodzenia, Tysiąclecia, Wantuły czy Ziołowej. W tym roku dostały do skoszenia tereny o łącznej powierzchni 200 000 m2. ZZM zakłada, że wszystkie prace powinny wykonać do 30 listopada, choć może się zdarzyć, że zrobią to szybciej.

Skąd owce w Katowicach?

Z pomysłem koszenia trawy z pomocą owiec do Zakładu Zieleni Miejskiej zwrócił się pewien śląski hodowca, który podobne usługi wykonywał m.in. w Gliwicach. Zaproponował przetestowanie takiego rozwiązania w Katowicach. W zeszłym roku, od października do listopada owce kosiły trawę m.in. w Brynowie, teren ich działania obejmował wtedy ok. 1 tys. m2. Potem dostały pod opiekę kolejne rejony – m.in. przy ul. Woźniczki, Wantuły, na os. Bażantów – tu miały do skoszenia 10 ha.

Ekologiczne koszenie trawy

Owce zjadające trawę to ekologiczne rozwiązanie, które uzupełnia koszenie tradycyjne. Tam, gdzie teren na to pozwala, zamiast kosiarek mogą pojawić się owce. Zwierzęta, wypasając się na wybranej przestrzeni dodatkowo ją nawożą, co zmniejszenia konieczność wykorzystania gotowych nawozów. To wspiera zachowanie i rozwój flory na terenie, na którym się znajdują. Pomagają też w pozbyciu się chwastów. Dodatkowo nie wytwarzają hałasu, co dla wielu osób jest zdecydowaną zaletą. Obecność owiec jest także ciekawostką dla przechodniów. Najwięcej radości owce przynoszą dzieciom, dla których taki widok w dużym mieście nie jest codziennością.

– W zeszłym roku pierwszy raz wykorzystaliśmy owce do koszenia – chcieliśmy sprawdzić, jak wygląda to w praktyce. Wcześniej takie działania pojawiły się już w świecie – np. w Paryżu, a u nas w kraju w Gliwicach. Uznaliśmy, że może to być ciekawe uzupełnienie tradycyjnego koszenia. Po testowym wykorzystaniu owiec zdecydowaliśmy, że warto rozszerzyć projekt i dlatego w tym roku już od maja zaprosiliśmy owce do współpracy – podsumowuje akcję Mieczysław Wołosz z Zakładu Zieleni Miejskiej.

powiązane artykuły:

Zielone przystanki w katowicach
Lokalne 20 maja 2024

Katowicki Zakład Zieleni Miejskiej podpisał umowę z wykonawcą, który stworzy cztery tzw.

Deszczówka katowice
Lokalne 12 maja 2024

Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach od 2020 r. doposaża budynki mieszk

Powietrze katowice
Lokalne 30 kwietnia 2024

Dane Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pokazują, że rok 2023 charakteryzował się n

Rozwodykatowice
Lifestyle 17 maja 2024

Wywiadu udzielił Mecenas Marcin Grabowski, znany prawnik, właściciel Kancelarii Prawnej oraz port

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

29 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.3µg/m3 PM2.5: 12.0µg/m3