Kolejne zielone przystanki w Katowicach. Gdzie powstaną?

Zielone przystanki w katowicach

Redakcja

20 maja 2024

Katowicki Zakład Zieleni Miejskiej podpisał umowę z wykonawcą, który stworzy cztery tzw. zielone przystanki oraz zazieleni fragment Rynku.

 - Razem z Instytutem Ekologii Terenów Uprzemysłowionych realizujemy unijny projekt UPSURGE, dzięki któremu na terenie miasta powstaną cztery nowe zielone przystanki, a przed byłą siedzibą Muzeum Śląskiego nasadzone zostaną dwa drzewa – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Projekt UPSURGE jest realizowany w ramach unijnego programu badań i innowacji Horyzont 2020. Jego celem jest przeciwdziałanie tworzeniu miejskich wysp ciepła dzięki wykorzystaniu naturalnych metod oraz nowoczesnych systemów monitorujących i kontrolujących działanie systemu. 

W Katowicach w ramach projektu wykonane zostaną cztery zielone przystanki oraz odbrukowana i zazieleniona część Rynku. Będą one także wyposażone w czujniki monitorujące jakość powietrza – temperaturę, hałas, wilgotność oraz skład powietrza. W dwóch z nich, dodatkowo, będzie także monitoring pogody – prędkości wiatru, ciśnienia, opadów i promieniowania. Ponadto pojawią się także mobilne stacje monitorujące mierzące temperaturę, wilgotność oraz składniki powietrza. Będą to specjalne, niewielkie urządzenia – 10 z nich trafi do pracowników, którzy będą mierzyć jakość powietrza, a 4 zostaną zamontowane na samochodach Zakładu Zieleni Miejskiej. Za realizację prac budowlanych odpowiadać będzie firma OK Projekt Jakub Okularczyk z Chorzowa, która w przetargu zadeklarowała realizację zadania za kwotę ponad 1,7 mln zł. Przystanki powinny być gotowe przed końcem 2024 r.

Pięć kluczowych miejsc

Po ocenie propozycji lokalizacji, w których można byłoby realizować zadanie, wyłonione zostały cztery przystanki autobusowe w Katowicach: Ochojec Szpital, Katowice Jagiellońska, Dąb Kościół przy ul. Chorzowskiej oraz Park Śląski Ogród Zoologiczny przy u. Chorzowskiej. Inwestycja obejmie też Plac Obrońców Katowic przy Rynku, gdzie pomiędzy dawną siedzibą Muzeum Śląskiego i linią tramwajową powstanie zieleniec. Teren ten obecnie jest wybrukowany kostką, a po wykonaniu inwestycji znajdą się tu rabaty i dwa drzewa. Wskazane w ramach projektu miejsca cechują się wyższą temperaturą i dużym nasłonecznieniem w ciepłe dni.

W kolejnym etapie odbyły się konsultacje z lokalnymi społecznościami dotyczące każdego miejsca. Latem 2022 r. oraz w ciągu 2023 r. zorganizowano łącznie 15 spotkań, po trzy dla każdej lokalizacji. Pierwsze miały charakter roboczy i na ich podstawie tworzone były koncepcje. Na drugich projektanci przedstawiali pierwsze plany i razem z mieszkańcami omawiane były ewentualne zmiany. Podczas ostatnich warsztatów prezentowane były finalne projekty. W grudniu 2023 r. projektanci zakończyli prace. Zebrane zostały także wymagane pozwolenia na realizację tych inwestycji.


Pierwsze zielone przystanki katowicki Zakład Zieleni Miejskiej postawił w 2022 r. – na ul. Kościuszki (przy basenie Brynów), na ul. Sokolskiej oraz przy ul. Radockiego. Dodatkowo wiosną 2023 r., w ramach współpracy Katowic z firmą AMS w mieście ustawione zostały 22 przystanki z zielonym dachem.

Projekt UPSURGE „Wzmocnienie wdrażania w miastach rozwiązań opartych na przyrodzie w ramach utworzonego Europejskiego Przewodnika Odnowy Miejskiej” jest współfinansowany z programu Horyzont 2020, nr umowy grantowej 101003818. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej upsurge-project.eu.

powiązane artykuły:

Deszczówka katowice
Lokalne 12 maja 2024

Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach od 2020 r. doposaża budynki mieszk

Powietrze katowice
Lokalne 30 kwietnia 2024

Dane Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pokazują, że rok 2023 charakteryzował się n

Rozwodykatowice
Lifestyle 17 maja 2024

Wywiadu udzielił Mecenas Marcin Grabowski, znany prawnik, właściciel Kancelarii Prawnej oraz port

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.0µg/m3 PM2.5: 5.4µg/m3