Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk powołał dwóch nowych zastępców prezydenta

Zastepcy prezydenta czestochowy

Redakcja

27 maja 2024

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk powołał dwóch zastępców prezydenta: Łukasza Pabisia z Koalicji Obywatelskiej oraz Łukasza Kota z Nowej Lewicy. Pierwszy zastąpił Bartłomieja Sabata, który został wicemarszałkiem województwa, a drugi przejął w zeszłym tygodniu obowiązki Piotra Grzybowskiego, który jest obecnie prezesem Regionalnego Funduszu Gospodarczego w Częstochowie.

Ryszard Stefaniak i Jarosław Marszałek będą kontynuować pracę, co oznacza, że prezydent Krzysztof Matyjaszczyk będzie miał nadal czterech zastępców.

Jak podaje UM Częstochowy, zgodnie z analizą prawną liczba zastępców prezydenta jest uzależniona od całkowitej liczby mieszkańców. Tę ustala się według najbardziej zobiektywizowanego wskaźnika, czyli danych Głównego Urzędu Statystycznego. Zgodnie z danymi statystyki publicznej Częstochowa ma nadal ponad 200 tys. mieszkańców. Ustawa o samorządzie gminnym precyzuje, że w takiej sytuacji w mieście może być czterech zastępców.

Nieco inaczej obliczana jest liczba radnych. W tym przypadku – według Kodeksu Wyborczego – jest ona uzależniona od liczby wyborców ustalonej w Centralnym Rejestrze Wyborców. Ten oparty jest na danych z ewidencji ludności i obejmuje osoby zameldowane w mieście na pobyt stały oraz przypisane do stałego obwodu głosowania. Stąd w Częstochowie mamy obecnie 25 a nie 28 radnych.

Aktualny podział zadań związanych z nadzorem nad pracą wydziałów Urzędu Miasta i jednostek miejskich jest kontynuacją dotychczasowego rozdziału kompetencji. Łukasz Pabiś ma wkrótce przejąć nadzór nad edukacją, natomiast o innych możliwych modyfikacjach w tym zakresie będziemy na bieżąco informować - czytamy na stronie częstochowskiego magistratu. 

Sylwetki nowych zastępców prezydenta Częstochowy:

Łukasz Kot - społecznik, rowerzysta, Radny Miasta Częstochowy VI,VII i VIII kadencji, wiceprzewodniczący Rady Miasta Częstochowy VIII Kadencji.
Społeczny konsultant ds. komunikacji pieszej i rowerowej w Częstochowie od roku 2014, Przewodniczący Zespołu CzęstoZielona od roku 2020. Zawodowo związany z gospodarką odpadami oraz utrzymaniem zieleni. Ostatnio naczelnik w Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie (od roku 2020). Absolwent studiów MBA. Prywatnie zakochany w górach, rowerach i triathlonie.

Łukasz Pabiś - ukończył technikum ekonomiczne przy Zespole Szkół im. J. Kochanowskiego w Częstochowie. Dwukrotnie nagradzany stypendium Prezesa Rady Ministrów, finalista Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach (I st.) oraz zarządzania instytucjami publicznymi i samorządowymi na Politechnice Częstochowskiej (II st.). Za swoją pracę magisterską „Wpływ Rad Dzielnic na kreowanie polityki miasta” (2014) otrzymał nagrodę III stopnia Prezydenta Miasta Częstochowy w konkursie na najlepszą pracę magisterską. W latach 2007-2019 pracował w Biurze Poselskim Izabeli Leszczyny, w którym początkowo pełnił funkcję asystenta, a następnie dyrektora biura. Następnie, w latach 2019-2023 był zastępca dyrektora ds. administracyjno-gospodarczych w Muzeum Częstochowskim. Ostatni rok przed objęciem stanowiska pracował w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Częstochowie na stanowisku zastępcy dyrektora. W latach 2007-2015 był członkiem Rady Dzielnicy Raków, w której pełnił kolejno funkcje członka zarządu, sekretarza, a następnie przewodniczącego. W ostatnich wyborach zdobył mandat Radnego Miasta w okręgu obejmującym swoim zasięgiem Raków, Ostatni Grosz i Wrzosowiak. Prywatnie jest mężem Idy i tatą Nikodema, Tymona i Matyldy. Kolarz amator - bierze udział wyścigach szosowych, gravelowych i maratonach MTB. Stara się żyć zgodnie z zasadami slow life - zachowywać równowagę między rodziną, pracą a pasją oraz w harmonii ze środowiskiem naturalnym.

powiązane artykuły:

Przedłużenia 1 Maja w czestochowie
Lokalne 17 kwietnia 2024

Trwa budowa nowego połączenia drogowego w Częstochowie - przedłużenia ul. 1 Maja z nowymi

Nowe mieszkania czestochowa
Lokalne 13 kwietnia 2024

Częstochowska miejska spółka ZGM podpisała umowę na projekt budowy 3 i 4 bloku w ramach o

Odpady niebezpieczne czestochowa
Lokalne 22 kwietnia 2024

Trwa wywożenie odpadów niebezpiecznych z hali poprzemysłowej przy ul. Filomatów w Częstoc

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.3µg/m3 PM2.5: 4.8µg/m3