Podpisano umowę na budowę kolejnych bloków w Częstochowie. Docelowo ma powstać 500 nowych mieszkań

Nowe mieszkania czestochowa

Redakcja

13 kwietnia 2024

Częstochowska miejska spółka ZGM podpisała umowę na projekt budowy 3 i 4 bloku w ramach osiedla TBS przy ul. Łódzkiej. Obecnie trwa tam budowa pierwszego bloku, a na drugi rozpisany został przetarg wykonawczy.

- Docelowo osiedle ZGM TBS na Parkitce jest planowane na 13 bloków przeznaczonych do wynajmu w formule budownictwa społecznego – przypomina prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. – Jednocześnie miasto we wrześniu powinno oddać do użytku nowy blok komunalny przy ul. Bardowskiego z 43 mieszkaniami i przygotowuje się do budowy kolejnych dwóch bloków komunalnych przy ul. Krakowskiej, gdzie powstaną 102 mieszkania.

W ramach trwających lub przygotowanych projektów inwestycyjnych miasto planuje oddanie do użytku w najbliższych latach łącznie 500 nowych mieszkań – zarówno w formule TBS, jaki i przeznaczonych pod najem komunalny.

O lokale komunalne mogą starać się osoby potrzebujące, znajdujące się w trudnej sytuacji mieszkaniowej, materialnej i życiowej, spełniające punktowane, określone w uchwale Rady Miasta kryteria. Z kolei mieszkania w budynkach TBS przyznawane są w toku postępowania kwalifikacyjnego, rozpatrującego wnioski partycypacyjne. Najemcy zobowiązani są do wpłaty kwoty partycypacji w wysokości 30% wartości kosztów budowy lokalu, a zawarcie umowy możliwe jest w przypadku spełnienia warunków ustawowych i regulaminowych (osoba wyrażająca wolę zawarcia umowy najmu oraz lokatorzy zgłoszeni do wspólnego zamieszkania nie mogą np. posiadać tytułu prawnego do innego lokalu w Częstochowie).

Budowa pierwszego bloku osiedla TBS przy ul Łódzkiej z 23 mieszkaniami jest już dosyć zaawansowana. Blok powinien być gotowy w lipcu przyszłego roku, a mieszkania będą oddawane w standardzie do zamieszkania (oczywiście po umeblowaniu). W przypadku tego budynku zakończyło się już postępowanie kwalifikacyjne rozpatrujące wnioski partycypacyjne na mieszkania czynszowe w formule TBS. Ponieważ chętnych było znacznie więcej niż miejsc, na początku kwietnia ZGM ogłosił przetarg na budowę drugiego, bliźniaczego budynku. Z jego projektem można zapoznać się na stronie ZGM TBS, natomiast oferty na najem mieszkań w tym bloku będzie można składać po rozstrzygnięciu przetargu i podpisaniu umowy z wykonawcą, kiedy zostanie określony koszt jego budowy (realizacja tej inwestycji ma potrwać do końca przyszłego roku).

Biorąc pod uwagę zainteresowanie i planując dalszy rozwój osiedla TBS przedstawiciele miejskiej spółki z prezesem Pawłem Koniecznym podpisali 11 kwietnia w Urzędzie Miasta Częstochowy, w obecności prezydenta miasta, umowę z Biurem Usług Projektowych Architektonika – Witold Rudecki na zaprojektowanie kolejnych dwóch bloków, które domkną pierwszy etap budowy kompleksu ZGM TBS na Parkitce.

powiązane artykuły:

Wyniki wyborow czestochowa
Lokalne 8 kwietnia 2024

7 kwietnia mieszkańcy Częstochowy wybrali 25 miejskich radnych. Wybór prezydenta miasta r

Nowa linia autobusowa czestochowa
Lokalne 3 kwietnia 2024

6 kwietnia zostanie uruchomiona w Częstochowie nowa linia komunikacji miejskiej, która bę

Majowka w gorach najlepsze gorskie lokalizacje i apartamenty gdzie spedzic weekend majowy 2024
Lifestyle 13 kwietnia 2024

Długi weekend w Beskidach to świetna miejscówka na to, by się odprężyć, zaznać dużej dawki ru

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.6µg/m3 PM2.5: 14.7µg/m3