Czesi przejęli Kaliningrad, a Królewiec to Kralovec. Do żartu przyłączają się wszyscy

Kralovec
Kastelik

Szymon Kastelik

6 października 2022

Czechy w drodze referendum doprowadziły do aneksji Kaliningradu? Oczywiście to internetowy żart, który rozwija się w bardzo dobrym kierunku. Wszyscy wyśmiewają Putina i jego "aneksję" Krymu oraz wschodniej Ukrainy.

Wszystko zaczęło się 28 września od... Polaka. Użytkownika mihaszek, który na Twitterze nazwał się "papieżem internetu" opublikował mem dotyczący Kaliningradu. - Czas podzielić Kaliningrad tak, aby nasi bracia Czesi mieli w końcu dostęp do morza - napisał i dodał grafikę z mapy, na której południowa część tej "dodatkowej części Rosji" należy do Polski, a północna do Czech. Pomysł ten bardzo spodobał się naszym sąsiadom z południa. Internetowy żart rozwijali dalej czescy memiarze i politycy. Rozwinął się na tyle, że aż Czechy zdecydowały się "zaanektować" cały Kaliningrad.

W sieci pojawił się oczywiście żartobliwy fake news, że nasi sąsiedzi zorganizowali referendum, które potwierdziło, iż rosyjski Obwód Kaliningradzki należy teraz do Czech. Była to odpowiedź na "aneksję" wschodnich regionów Ukrainy przez Rosję.  Minęło kilka dni, a internetowy mem przerodził się w naprawdę dużą sprawę. Oczywiście Czesi nie zamierzają zająć Kaliningradu, ale to wystarczyło rosyjskim mediom, żeby poinformować o takim pomyśle swoich obywateli.

Dlatego ktoś wykonał kolejny krok. Powstała strona internetowa Visit Kralovec, na której przeczytamy o tym, że Czechy uzyskały dostęp do morza, #KaliningradinCzechia, a Królewiec zmienił nazwę na Kralovec. W mediach społecznościowych tej strony pojawiają się kolejne memy. I tak możemy dowiedzieć się o planach budowy przez Polskę Beer Streamu 1, żeby zasilić Kralovec czeskim piwem. 

Do zabawy dołączają praktycznie wszyscy. Amerykańska ambasada w Czechach zapytała na Twitterze naszych sąsiadów czy chcą... kupić lotniskowiec. Wodny Park Tychy zaprosił Czechów do wizyty podczas ich podróży do Kralovca. Podbeskidzie Bielsko-Biała oferuje 102 procent przeceny na bilety dla kibiców z czeskiego Kaliningradu. O Kralovcu piszą też Ceskie Drahny (przewoźnik kolejowy w Czechach), a nawet czeska poczta.

Dlatego uważajmy na drogach, zwłaszcza przy granicy z Czechami. Ponoć wzmożony ruch, bo nasi sąsiedzi chcą w końcu spędzić czas na swojej nadbałtyckiej plaży :) 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

19 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.8µg/m3 PM2.5: 11.3µg/m3