Miliardy dla Śląska. Włodzimierz Czarzasty: Upadek tego rządu rozwiąże wiele problemów

Wczarzasty
Kastelik

Szymon Kastelik

19 grudnia, 2022

Województwo śląskie czeka na miliardy euro, które przysłużą się transformacji regionu. To w sumie 5,1 mld euro, z czego 2,2 mld będą pochodzić z funduszu sprawiedliwej transformacji. Problem jest tylko jeden. Nie dostaniemy pieniędzy dopóki polski rząd nie porozumie się z Komisją Europejską w sprawie praworządności i sądownictwa w Polsce.

Konflikt pomiędzy polskim rządem a Komisją Europejską to już wielosezonowy serial. Kiedy wszyscy myśleli, że jesteśmy blisko porozumienia i rząd spełni tzw. "kamienie milowe", to nagle doszło do wewnętrznej kłótni politycznej w Zjednoczonej Prawicy. Na koniec 2022 roku Sejm miał obradować nad kolejną wersją projektu zmian w sądownictwie. Nowe zapisy miały spełnić jeden z najważniejszych elementów "porozumienia z KE". Zgodnie z projektem sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny, a nie Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN. 

Byłaby to szansa na uwolnienie środków Krajowego Planu Odbudowy, w tym pieniędzy na transformację województwa śląskiego. Jednak ostatecznie projekt został zdjęty z harmonogramu prac Sejmu. 

Zapytaliśmy wicemarszałka Sejmu i jednego z liderów Lewicy Włodzimierza Czarzastego o to, czy jest szansa na to, żeby opozycja razem z PiS-em doszła do porozumienia w najbliższym czasie w sprawie kluczowych zmian, na które nalega Komisja Europejska. Czarzasty stwierdził, że opozycja w tym temacie jest zjednoczona i tylko czeka na konkretny projekt ze strony rządu. Jeżeli nowe przepisy byłyby zgodne z oczekiwaniami KE, wówczas opozycja zagłosuje za. 

- Poprzemy taką ustawę, która te środki w trybie natychmiastowym sprowadzi do polski. W tej sprawie cztery bloki opozycyjne będą wspólnie występowały - komentuje Włodzimierz Czarzasty.

Wicemarszałek zauważa, że problemem jest brak zgody na prawicy, a dokładnie konflikt pomiędzy premierem Morawieckim a ministrem Ziobro. Solidarna Polska od początku jest przeciwna "uleganiu" Komisji Europejskiej.

- Chcielibyśmy, żeby ktoś to poważnie zgłosił. Jeżeli widzimy, że kłóci się pan prezydent, odcina się Kaczyński, Morawiecki po prostu kłamie, o czym mówią ludzie z jego obozu politycznego, to poczekamy jak to będzie ostatecznie wyglądało - dodaje Czarzasty.

- Upadek tego rządu rozwiąże wiele problemów, które sam ten rząd stworzył. Na przykład ściągnie pieniądze do Polski z Komisji Europejskiej - stwierdza wicemarszałek Sejmu. Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 42.6µg/m3 PM2.5: 33.0µg/m3