Prezydent Opola w Radzie Nadzorczej Kolei Śląskich z rekomendacji Solidarnej Polski?

Chelstowski
Kastelik

Szymon Kastelik

19 grudnia, 2022

Kto rekomendował Arkadiusza Wiśniewskiego, prezydenta Opola do Rady Nadzorczej Kolei Śląskich? Według marszałka Jakuba Chełstowskiego była to Solidarna Polska. 

W opinii publicznej ponownie został poruszony temat powiązań marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego z m.in. prezydentem Opola Arkadiuszem Wiśniewskim. Wicenaczelny Dziennika Zachodnie Jędrzej Lipski w swoim tekście "Śląska pajęczyna – ujawniamy nowe fakty, czyli kulisy odejścia z PiS marszałka Jakuba Chełstowskiego" powtórzył tezy, które wcześniej pojawiły się w publikacja TVP Info po zmianie władzy w Sejmiku (do której doszło po przejściu Chełstowskiego i trzech radnych z klubu PiS do Tak! Dla Polski). 

TVP i Dziennik Zachodni podkreślają, że prezydent Opola (który teraz działa w ruchu samorządowym Tak! Dla Polski) od dwóch lat jest członkiem Rady Nadzorczej Kolei Śląskich. Natomiast Jakub Chełstowski od 4 sierpnia jest członkiem Rady Nadzorczej w spółce kontrolowanej przez Wiśniewskiego. Ponadto od dwóch lat żona prezydenta Opola jest członkiem organu nadzoru w miejskim szpitalu w Siemianowicach Śląskich, co też ma ponoć wskazywać na podejrzane powiązania pomiędzy samorządowcami.

Jaka jest prawda? W Urzędzie Marszałkowskim od dłuższego czasu mówi się głośno o tym, że Wiśniewskiego do rady nadzorczej rekomendowali politycy... Solidarnej Polski. A Chełstowski wówczas wyraził zgodę w ramach szerokiej współpracy Zjednoczonej Prawicy. Potwierdza to oświadczenie podpisane przez rzecznika prasowego Urzędu Marszałkowskiego, Sławomira Gruszkę.

- Z rekomendacji polityków Solidarnej Polski prezydent Opola pracuje w radzie nadzorczej Kolei Śląskich. Panowie Michał Woś, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości i Patryk Jaki, poseł do Parlamentu Europejskiego wskazali, że takie rozwiązanie jest dobre dla Zjednoczonej Prawicy. Zatem redakcjo Dziennika Zachodniego, warto zapytać wymienionych Panów, mentalnie i politycznie Wam bliskich o okoliczności takiej rekomendacji? Kłamstwem jest, że żona prezydenta Opola pracuje w podmiocie, na który wpływ ma Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. To jest podmiot samorządowy, który podlega prezydentowi Siemianowic Śląskich Rafałowi Piechowi, powszechnie znanemu „antycovidowcowi”. Redakcjo proszę tam szukać informacji - pisze rzecznik Chełstowskiego. Gruszka dodaje, że marszałek woj. śląskiego rozpoczął pracę w radzie nadzorczej ECO SA wcześniej niż 4 sierpnia i wszystko jest zgodne z prawem. - Samorządowcy na podstawie doświadczenia angażują się w rozwój podmiotów dzieląc się dobrymi praktykami. Marszałek ma odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje. Nie ma tu konfliktu interesów. Sprawa została zgłoszona do rejestru korzyści, prowadzonego przez administrację rządową. Jest to zatem informacja publiczna, czyli powszechnie dostępna - czytamy w oświadczeniu.

Urząd Marszałkowski odpowiedział też na zarzuty dot. zmiany modelu funkcjonowania Stadionu Śląskiego oraz ściągania przez władze województwa firm do organizacji eventów w Kotle Czarownic. - Niemal dziesięć lat temu Radni Sejmiku Województwa Śląskiego podjęli uchwałę, aby Stadion Śląski funkcjonował w takiej formie prawnej przez 10 lat. Uchwała obowiązuje od 2013 roku do 2023 roku. Zatem kilka miesięcy temu rozpoczęły się prace nad nową formułą funkcjonowania tej ważnej dla regionu i kraju instytucji (...) Wydarzenia organizowane na Stadionie Śląskim są w pełni transparentne. Jawne i przejrzyste zarówno pod kątem organizacji, jak też finansowania. To wydarzenia o randze międzynarodowej i stosowane są najwyższe standardy. Kłamstwem Dziennika Zachodniego są rzekome związki marszałka Województwa Śląskiego z jednym z organizatorów dużych wydarzeń. Władze Stadionu Śląskiego podejmują współpracę na podstawie prawa i odpowiednich procedur zgodnych z ustawą prawo zamówień publicznych. W ramach spółki, właśnie zgodnie z tymi przepisami, powstała struktura do organizacji wydarzeń. To był wymóg prawny - komentuje Urząd Marszałkowski. Rzecznik prasowy UM dodaje też, że mąż rzeczniczki prasowej UM Bytom nie pracuje z marszałkiem. - Taka osoba nie jest zatrudniona w Urzędzie Marszałkowskim - czytamy w oświadczeniu. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.5µg/m3 PM2.5: 7.9µg/m3