Coraz bliżej połączenia DTŚ-ki z A4 w Rudzie Śląskiej. Trasa N-S dłuższa o kolejny odcinek

Trasa ns 2

Redakcja

29 września, 2023

W piątek (29.09.br.) uroczyście otwarty został kolejny odcinek trasy N-S, prowadzący od ul. Kokota do ul. Bielszowickiej. Większość kosztów budowy została sfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Do wykonania został już tylko odcinek do łącznika z autostradą w ciągu ul. 1 Maja.

- Można powiedzieć, że jesteśmy przed ostatnią prostą do realizacji głównego celu budowy trasy N-S, czyli połączenia dwóch kluczowych dróg w regionie przebiegających przez Rudę Śląską. Wraz z otwartym dziś odcinkiem gotowe jest już ok. 4,5 km - mówił prezydent Michał Pierończyk. 
- Przypomnę jednak, że w lipcu podpisaliśmy umowę z wykonawcą pierwszego odcinka przedłużenia trasy w kierunku północnym – dodaje.

Otwarta uroczyście inwestycja obejmowała odcinek od ul. Kokota do ul. Bielszowickiej wraz z węzłem, przebudowę ul. Bielszowickiej od wspomnianego węzła do ul. 1 Maja, budowę ronda na skrzyżowaniu tych dwóch ulic oraz odcinek ul. 1 Maja od ul. Bielszowickiej do ul. Gabora.

- Węzeł łączący trasę z ul. Bielszowicką jest dwupoziomowy, a rondo na skrzyżowaniu ul. 1 Maja i ul. Bielszowickiej ma formę turbinową. Przebudowane zostały wloty dróg poprzecznych do ul. 1 Maja, powstały drogi dojazdowe do obsługi infrastruktury, chodniki, ścieżki rowerowe, system odwodnienia oraz oświetlenie. Wykonane zostały także obiekty inżynierskie – wiadukty, mosty, przejścia podziemne, przepusty – wylicza Mariusz Pol, naczelnik Wydziału Dróg i Mostów UM.

Prace projektowe i budowlane wraz z nadzorem kosztowały ponad 114 mln zł. Do tego dochodzą wydatki na wykup gruntów. Większość kosztów została pokryta ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. 

Przyznano nam dofinansowanie w kwocie ponad 96 mln zł. Mamy już też gotowy wniosek o środki unijne na odcinek do łącznika z autostradą A4, który złożymy w naborze trwającym do końca października – informuje wiceprezydent Aleksandra Skowronek, nadzorująca pozyskiwanie środków zewnętrznych.

Równolegle trwają prace nad przedłużeniem trasy N-S w kierunku północnym, ku granicy z Bytomiem. 

Przedłużenie trasy uchroni mieszkańców północnych dzielnic miasta przed skutkami wzmożonego ruchu samochodowego. Umożliwi również udostępnienie atrakcyjnych terenów inwestycyjnych, podobnie jak to miało miejsce w przypadku zrealizowanych już odcinków – zaznacza wiceprezydent Jacek Morek, odpowiedzialny m.in. za sprawy drogowe.

Projekt trasy N-S od DTŚ do granicy z Bytomiem składa się z czterech odcinków: od węzła DTŚ do ul. Magazynowej, od ul. Magazynowej do ul. Orzegowskiej, od ul. Orzegowskiej do ul. Piastowskiej i od ul. Piastowskiej do ul. Karola Goduli. 25 lipca br. została podpisana umowa z wykonawcą pierwszego odcinka.

Koszt robót budowlanych wyniesie ok. 60,5 mln zł. Inwestycja jest możliwa dzięki pozyskaniu przez magistrat 57,4 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład (edycja druga). Czas realizacji określony został na 20 miesięcy od chwili podpisania umowy, z zastrzeżeniem, że w okresie zimowym, tj. od 15 grudnia do 15 marca, wykonawca nie ma obowiązku prowadzenia robót budowlanych.

Trasa ns 12

powiązane artykuły:

PZF znaczek inf Chebzie arkusik
Lokalne 29 września, 2023

Ruda Śląska ma swój znaczek pocztowy. Przedstawia dworzec kolejowy w Chebziu. 

Csm Stacja Gliwice podrozny wsiada do pociagu fot Katarzyna Glowacka e18c335330
Lokalne 4 sierpnia, 2023

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą na zaprojektowanie łącznic kolejowyc

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 58.3µg/m3 PM2.5: 52.7µg/m3