Ruda Śląska ma swój znaczek pocztowy

PZF znaczek inf Chebzie arkusik

Redakcja

29 września, 2023

Ruda Śląska ma swój znaczek pocztowy. Przedstawia dworzec kolejowy w Chebziu. 

22 września do obiegu wprowadzony został znaczek pocztowy, na którym przedstawiona została archiwalna grafika dworca kolejowego w Rudzie Śląskiej Chebziu oraz lupa, atrybut filatelisty. Rudzki znaczek został stworzony z okazji XXIII Ogólnopolskiej Wystawy Filatelistycznej, która w dniach od 22 do 26 września odbyła się w Rudzie Śląskiej. 

Na wystawie pokazano zbiory filatelistów z Polski, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Węgier, Ukrainy, Czech i Słowacji. Grand Prix wystawy zdobył Jacek Kosmala z Warszawy za eksponat „Komunikacja lotnicza na ziemiach polskich 1914-1939”, który prezentowany był w Klasie Mistrzowskiej.

Częścią wydarzenia była emisja znaczka pocztowego z grafiką Stacji Biblioteka w Rudzie Śląskiej Chebziu oraz wprowadzenie koperty Pierwszego Dnia Obiegu (FDC). Grafika na kopercie to zdjęcie z przykładowej wystawy filatelistycznej. Z kolei 23 września do obiegu wprowadzona została karta z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej, na której umieszczony został rysunek postaci Nike z Samotraki, ze statuetki „Prymus” (filatelistyczny Oscar). W części ilustracyjnej kartki przedstawiony został rysunek architektury Rudy Śląskiej. Statuetka „Prymus” stanowi honorowe wyróżnienie Polskiego Związku Filatelistów, nadawane za wybitne osiągnięcia na różnych polach działalności filatelistycznej.

Autorką projektu znaczka jest Agnieszka Sancewicz. Arkusz sprzedażny to 5 znaczków + przywieszka. Wartość znaczka: 3,90 zł. Wydano go w nakładzie 135 000 szt. (w tym 30 000 szt. bez perforacji).

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 30.7µg/m3 PM2.5: 24.7µg/m3