W Śląskim ZOO urodziła się żyrafa! "Maleństwo" ma 180 cm!

IMG 7569 1 2 width 800

Redakcja

29 września, 2023

Pierwszy raz od 7 lat w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym urodziła się żyrafa! To samiczka, która jest silna i zdrowa. 

18 września w Śląskim ZOO urodziła się żyrafa siatkowana. To pierwsze takie narodziny od 2016 roku. To dwudziesta żyrafa urodzona w Śląskim Zoo. Rodzicami zostali Lindani i Iroko.

- Młoda samiczka mierzy około 180 cm. Jest silna i zdrowa – nie odstępuje na krok swojej mamy, a na opiekunów spogląda z zaciekawieniem. Wnikliwy obserwator już teraz zauważy jej podobieństwo do mamy – na niektórych plamach na klatce piersiowej widać u niej charakterystyczne, jaśniejsze punkty w kształcie gwiazdek, podobne do tych, które na swoim ciele ma Lindani. Żyrafy przychodzą na świat z indywidualnym, wyjątkowym wzorem plam. Wzór ten nie zmienia się przez całe życie - informuje Śląskie ZOO.

Na razie młoda żyrafa spędza większość czasu z mamą w budynku, ale przy słonecznej i ciepłej pogodzie samiczka wychodzi też na zewnątrz. 

- Narodziny żyrafy to ogromny sukces hodowlany Śląskiego Zoo. Jest to dla nas jasny sygnał, że żyrafy bardzo dobrze czują się na Śląsku, a ogród zapewnia im odpowiednie warunki życia. To dla nas największa nagroda za codzienną, ciężką pracę i dokładane starania. To również efekt zdobytej wiedzy i ponad 50-letniego doświadczenia w hodowli żyraf – to właśnie w naszym zoo po raz pierwszy w Polsce na świat przyszła żyrafa siatkowana - komentuje Śląski Ogród Zoologiczny. 

Dlaczego na narodziny nowej żyrafy na Górnym Śląsku musieliśmy czekać aż 7 lat. Powodem był... brak samca. Dopiero w 2022 roku udało się sprowadzić do Śląskiego ZOO młodego samca z ogrodu zoologicznego w Gdańsku, który spełniał wszystkie kryteria. 

fot. Śląskie ZOO

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 31.7µg/m3 PM2.5: 25.5µg/m3