Nowe połączenie kolejowe Bytomia z Zabrzem i Rudą Śląską

Csm Stacja Gliwice podrozny wsiada do pociagu fot Katarzyna Glowacka e18c335330

Redakcja

4 sierpnia, 2023

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą na zaprojektowanie łącznic kolejowych, dzięki którym możliwe będzie uruchomienie nowych połączeń między Bytomiem a Zabrzem i Rudą Śląską. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach programu Kolej Plus.

Według zapewnień PKP PLK, podróż pociągiem z Bytomia do Rudy Chebzie zajmie 10 min, a z Rudy Orzegowa do Katowic 15 min. - Celem utworzenia dodatkowej trasy jest włączenie nowych dzielnic Bytomia i Rudy Śląskiej do sieci kolejowych przewozów pasażerskich, a także umożliwienie uruchomienia nowych połączeń w aglomeracji. Projekt obejmuje budowę dwóch łącznic kolejowych, pozwalających na przejazd od Bytomia przez Rudę Orzegów do Rudy Śląskiej i Zabrza oraz modernizację linii między Zabrzem Biskupicami a Rudą Chebzie (nr 189) - informuje spółka.

Prace będą realizowane w latach 2023-2026. Szacowana wartość całego zadania (prace projektowe i budowlane) to ponad 270 mln zł. W planach są:

  • prace projektowe dla zadania "Prace na liniach kolejowych nr 189 i 132 oraz budowa nowych łącznic Kuźnica-  Bytom - Bobrek Wsch. w celu stworzenia nowego połączenia Ruda Chebzie/Zabrze - Bytom, w tym budowa nowych p.o. Ruda Orzegów i Bytom ul. Zabrzańska

W sumie na liście podstawowej Programu Kolej Plus w województwie śląskim jest osiem projektów o szacowanej wartości ponad 2 mld zł.

fot. PKP PLK

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.1µg/m3 PM2.5: 10.3µg/m3