26 nielegalnych imigrantów z Syrii zatrzymanych na S1

6 240760 g

Redakcja

4 sierpnia, 2023

Gruzini przewozili 26 nielegalnych imigrantów z Syrii. Zostali zatrzymani na S1 w Bielsku-Białej. 

Cała sytuacja miała miejsce we wtorek, 1 sierpnia. Patrol straży granicznej zauważył na pasie awaryjnym S1 w Bielsku-Białej dwa nieprawidłowo zaparkowane pojazdy: samochód osobowy i bus. 

W busie znajdowało się 26 nielegalnym migrantów – obywateli Syrii. Kierowcą był 54-letni obywatel Gruzji. Osobówką jechało trzech innych Gruzinów, który pilotowali busa. 

- Wszystkich cudzoziemców przewieziono do pomieszczeń służbowych w Bielsku-Białej, gdzie wykonano dalsze czynności z ich udziałem. Okazało się, że Syryjczycy nie posiadają żadnych dokumentów, które uprawniałyby ich do legalnego przekraczania granicy i pobytu na terytorium RP - informuje straż graniczna.

Obywatelom Syrii przedstawiono zarzuty o to, że wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, nie posiadając dokumentów uprawniających ich do przekroczenia granicy państwowej, podróżując samochodem, przekroczyli granicę z Republiki Słowackiej do Polski. Cudzoziemcy przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów składając jednocześnie stosowne wyjaśnienia w sprawie. Poddali się też dobrowolnie karze w wymiarze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby wynoszącym 2 lata.

26 obywateli Syrii zostanie przekazanych stronie słowackiej w ramach readmisji uproszczonej. Postępowanie karne w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Żywcu. Co do kierowców obu pojazdów prowadzone są dalsze czynności.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.6µg/m3 PM2.5: 2.7µg/m3