Co warto zwiedzić w Częstochowie poza Muzeum Zapałek?

Co zwiedzac w czestochowie

Redakcja

2 października, 2023

Częstochowa to urocze miasto, które urzeka swoją niezwykłą atmosferą, piękną architekturą i głębokim duchowym znaczeniem. Jeżeli planujesz wycieczkę do Częstochowy weź pod uwagę transport kolejowy, który nie tylko jest dużo bardziej ekologicznym i mniej ingerującym w środowisko środkiem komunikacji, ale także pozwoli Ci uniknąć korków i poszukiwania miejsca do parkowania.

Jednym z najważniejszych punktów programu w Częstochowie jest oczywiście Sanktuarium Maryjne na Jasnej Górze. To miejsce przyciąga co roku miliony pielgrzymów z całego świata. Znajdujący się tam obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, zwanej Czarną Madonną, jest niezwykle ważnym symbolem dla wiernych i jednym z najważniejszych obrazów maryjnych na świecie. Niezależnie od przekonań religijnych, warto odwiedzić to magiczne miejsce i doświadczyć jego duchowego spokoju.

Na Jasną Górę łatwo dotrzecie z dworca kolejowego w Częstochowie, kierując się aleją Wolności na północ, a następnie Aleją Najświętszej Maryi Panny w kierunku widocznej w oddali wieży jasnogórskiej.

Ponad kilometrowa Aleja Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie to interesujące założenie urbanistyczne, które skupia wokół siebie wiele niezwykłych instytucji kultury. Aleja stanowi monumentalną oś, której zwieńczeniem jest klasztor jasnogórski, a wzdłuż niej znajdziecie m.in.  Muzeum Częstochowskie, które jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Muzeum Częstochowskie posiada kilka obiektów muzealnych, znajdują się one: w zabytkowym Ratuszu oraz Kamienicy Mieszczańskiej (Muzeum Żydów Częstochowian), w parkach podjasnogórskich (Zagroda Włościańska, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Pawilon Etnograficzny oraz Pawilon pochodzący z Wystawy Przemysłu i Rolnictwa w 1909 roku), w Rezerwacie Archeologicznym, a także w pawilonie Stary Ratusz położonym pod płytą rynku częstochowskiego starego miasta.

W okolicy alei znajdziecie również kino studyjne, Miejską Galerię Sztuki, kawiarnie, restauracje czy fenomenalne murale. Oprócz ciekawej architektury sięgającej pierwszej połowy XIX wieku znajdziecie tu także kościół św. Jakuba mieszczący się w dawnej cerkwi prawosławnej św. Cyryla i Metodego projektu Aleksandra Lie.

A może Muzeum Historii Kolei w Częstochowie?

Muzeum znajduje się na 1. piętrze budynku dworca Częstochowa Stradom. Znajdziecie tam lampy kolejowe, elementy wyposażenia pracowników kolei, mundury i elementy mundurów kolejarskich, urządzenia SRK i ZRK, historyczne szyny, czy historyczne dokumenty kolejowe, plany, dokumentacje, monografie lini kolejowych, taboru, dworców oraz zdjęcia dokumentujące historię i współczesność kolei.

Częstochowa to miasto bogate w historię i kulturę, a także otoczone piękną przyrodą. Niezależnie od tego, czy jesteś pielgrzymem, czy zwiedzającym, znajdziesz tu wiele fascynujących miejsc do odkrycia.

Wskakujcie w pociągi Kolei Śląskich na liniach S1 (Gliwice — Katowice — Częstochowa), S41 (Tychy Lodowisko — Katowice — Częstochowa) oraz S13 (Lubliniec — Częstochowa) i odkrywajcie to fascynujące miasto!

powiązane artykuły:

DSC 5586
Lokalne 22 września, 2023

Koleje Śląskie oferują możliwość przejazdów na podstawie biletów sieciowych imiennych lub

DSC 0819
Lokalne 3 września, 2023

Koleje Śląskie oferują grupowe przejazdy dla szkół, uczelni, zakładów pracy, biur podróży itd. O

Kuchnia slaska cieszynskiego
Turystyka 6 września, 2023

Śląsk Cieszyński, malowniczy region położony na pograniczu Polski i Czech, jest nie tylko oazą pr

Wzajemne honorowanie biletów w pociągach
Lokalne 27 lipca, 2023

W czasie wakacji kiedy częściej korzystamy z przejazdów koleją, podróżując po naszym kraju, mogą

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 30.7µg/m3 PM2.5: 24.7µg/m3