
Podziemny przeciwlotniczy schron w Bytomiu - Miechowicach przy ul. Kasztanowej ponownie zostanie otwarty po zimowej przerwie. Na miłośników historii i pasjonatów militariów już w sobotę, 15 kwietnia od 12:00 do 18:00 czekają nowe wystawy, eksponaty i atrakcje w podziemnym obiekcie i nie tylko. Wśród nich są unikatowe zdjęcia, monety, odznaki, medale, a także wystawa poświęcona górnictwu, którą będzie można zobaczyć w budynku ProFort Centrum.
W miechowickim schronie istnieje Izba Pamięci, która poświęcona jest wydarzeniom stycznia 1945 roku. Wówczas żołnierze Armii Czerwonej dopuścili się morderstw, rabunków i gwałtów na ludności Miechowic. Wśród zamordowanych był ksiądz Jan Frenzel, który został uprowadzony z jednego z domów przy obecnej ul. Styczyńskiego i po wielogodzinnych torturach zamordowany w sąsiednich Stolarzowicach. Oprócz wystawy poświęconej m.in.: Tragedii Miechowickiej, znajdują się tu ekspozycje dotyczące Tragedii Górnośląskiej, a także informacje o walkach o Górny Śląsk w 1945 roku.
- Po zimowej przerwie podziemny schron ponownie zostanie otwarty dla zwiedzających. Przygotowaliśmy dla miłośników historii nowe wystawy związane z II wojną światową, czasami powojennymi w Polsce, ale również górnictwem - mówi Ireneusz Okoń, członek Stowarzyszenia Pro Fortalicium i opiekun schronu.
- Wśród zaprezentowanych zdjęć będzie unikatowa fotografia z lat pięćdziesiątych XX wieku przedstawiająca likwidowany Szyb Południowy dawnej KWK „Miechowice”, ale również specjalnie przygotowana wystawa poświęcona górnictwu, w której zobaczymy narzędzia, jakimi posługiwali się na co dzień górnicy w kopalniach - dodaje Ireneusz Okoń.
Wśród wystaw będziemy mogli zobaczyć specjalne przygotowaną na ten dzień prezentację przygotowana przez pasjonatów militariów z Poznania a poświęconą obronie cywilnej.
Z kolei w schronie „Sosabowski” na pl. Akademickim w Bytomiu będzie można zobaczyć wystawę poświęconą gen. Stanisławowi Sosabowskiemu. Przypomnijmy, że schron „Sosabowski” to podziemny schron przeciwlotniczy typu LSD (niem. Luft-Schutz-Deckunsgraben), czyli tzw. szczeliny przeciwlotnicze. Schron wybudowany prawdopodobnie w latach 1942-1943 przeznaczony był dla ludności cywilnej i mógł pomieścić około 150 osób.