Bytomski program in vitro. Miasto wyłoniło realizatorów programu

Bytomski program in vitro

Redakcja

5 marca 2024

Poznaliśmy wyniki konkursu ofert na realizację programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Komisja konkursowa w Urzędzie Miejskim w Bytomiu wyłoniła dwóch realizatorów programu, którzy przedstawili najkorzystniejsze oferty.

W I etapie postępowania komisja konkursowa przystąpiła do oceny formalnej ofert i sprawdziła ich zgodność ze wzorem oraz komplet dokumentacji. Do etapu oceny merytorycznej przeszły trzy oferty z czego jedna nie spełniła wymogów formalnych.

I tak w Bytomiu program pod nazwą „Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Bytomia na lata 2023-2026", realizować będą PROVITA Sp. z o.o. z Katowic oraz Centrum Bocian Sp. z o.o spółka komandytowa z Białegostoku (z kliniką w Katowicach). Oba podmioty dysponują odpowiednim doświadczeniem, kwalifikacjami i wyspecjalizowaną kadrą medyczną.

Kiedy umowy z realizatorami programu zostaną zawarte, Miasto poinformuje o rozpoczęciu naboru par do programu.

Nadzieja dla 35 par

Na realizację programu w 2024 roku, gmina Bytom przeznaczyła środki finansowe w wysokości 210 tys. zł. Przypomnijmy, że do programu zakwalifikowanych zostanie co najmniej 35 par, a każda z nich będzie mogła podejść do maksymalnie trzech procedur. Program zakłada dofinansowanie w wysokości do 6 tys. zł do jednej procedury biotechnologicznej, jednak nie więcej niż 80% kosztów całej procedury.

Różnicę pomiędzy całkowitym kosztem procedury obejmującym: badania kwalifikujące, nadzór nad stymulacją mnogiego jajeczkowania, niezbędne badania wirusologiczne i mikrobiologiczne, koszty leków oraz przechowywania zarodków i komórek jajowych po okresie opisanym w programie leżą po stronie pacjentek.

O losach miejskiego in vitro dla Bytomia zadecydowała Rada Miejska już w listopadzie ubiegłego roku, przegłosowując uchwałę w sprawie przyjęcia programu. Dokument został skierowany do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji i uzyskał pozytywną opinię.

– Dla wielu par bariera finansowa związana z procedurą in vitro jest nie do pokonania, a trzeba jasno podkreślić, że niepłodność to choroba, której leczenie powinno być finansowane i dostępne dla rodzin starających się o dziecko, podobnie jak w przypadku innych chorób. Bez uprzedzeń i dorabiania ideologii. Cieszę się, że Bytom dołączył do samorządów, które wyciągają pomocną dłoń do rodzin starających się o dziecko – mówił wówczas prezydent Mariusz Wołosz.

powiązane artykuły:

Program in vitro czestochowa
Lokalne 22 lutego 2024

Dzięki częstochowskiemu programowi dofinansowania procedury in vitro dla par starających

Baby 428395 1920
Lokalne 23 stycznia 2024

Większość radnych Sejmiku zgodziła się na powiększenie limitu dofinansowania z wojewódzkiego prog

Baby 428395 960 720
Lokalne 27 listopada 2023

Bytomscy radni przyjęli program polityki zdrowotnej, który wprowadza dofinansowanie do leczenia n

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.4µg/m3 PM2.5: 4.8µg/m3