Bytom walczy ze zwolnieniami z WF-u. Między innymi przy pomocy TikToka

D4 N 6781 kopia

Redakcja

31 marca 2023

Z diagnozy przeprowadzonej przez Urząd Miejski w Bytomiu wynika, że co trzeci uczeń bytomskich szkół nie ćwiczy podczas lekcji wychowania fizycznego. Aby odwrócić ten trend, Bytom stawia na bezpłatne udostępnianie miejskiej infrastruktury sportowej, cykl szkoleń dla wuefistów i nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz komunikację z uczniami przy pomocy TikToka.

- Zapytaliśmy nauczycieli WF we wszystkich bytomskich szkołach o frekwencję podczas zajęć. Średnio, miesięcznie na lekcjach wychowania fizycznego w Bytomiu obecnych jest 82% uczniów, z czego ławkę grzeje 11%. To oznacza, że w ćwiczeniach uczestniczy zaledwie 71% uczniów. A co z resztą? Uczniowie chorują? Nie biorą udziału w lekcjach, bo mają ciekawsze zajęcia? A może obawy przed presją rówieśników? Nie chcemy przyglądać się tym alarmującym statystykom. Chcemy spróbować odpowiedzieć sobie na te pytania i zacząć działać we współpracy z wuefistami - mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Jaki jest pomysł na walkę z plagą zwolnień z WF w Bytomiu? 

Od kwietnia Ośrodek Sportu i Rekreacji zmieni regulamin, umożliwiając uczniom szkół publicznych nieodpłatne korzystanie z miejskich obiektów sportowych - basenu i lodowiska - w trakcie zajęć WF.

Z kolei na nauczycieli wychowania fizycznego oraz wychowania wczesnoszkolnego czeka cykl warsztatów wzmacniających kompetencje w zakresie prowadzenia lekcji WF. Potencjał bazy sportowo-rekreacyjnej i sekcji sportowych w Bytomiu zaprezentuje natomiast prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz za pomocą... TikToka.

W kontrze do lekcyjnej monotonii

Usprawiedliwienia i zwolnienia z lekcji WF są plagą szczególne w starszych klasach i częściej korzystają z nich dziewczyny (średnio 174 decyzje o zwolnieniu z WF miesięcznie). Wśród chłopców liczba ta oscyluje wokół 125. Powodów, dla których uczniowie rezygnują z porcji ruchu w szkole, jest wiele.

Jak mówią sami uczniowie, lekcje są nudne, oklepane, często organizowane w koedukacyjnych grupach, co w przypadku nastolatków jest nie do przyjęcia.

Dlatego w Bytomiu przygotowano cykl warsztatów dla nauczycieli wychowania fizycznego w edukacji wczesnoszkolnej i wuefistów. Warsztaty, prowadzone będą przez doświadczonych wuefistów z Miejskiego Szkolnego Związku Sportowego w Bytomiu oraz tancerzy Teatru Rozbark. W trakcie warsztatów nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej będą mogli poszerzyć horyzonty i dowiedzieć się, jak urozmaicić lekcje wychowania fizycznego i wzbogacić je o elementy taneczne.

Wuefiści będą też mogli wziąć udział w warsztatach, podczas których dowiedzą się, jak przeprowadzić lekcje nauki jazdy na łyżwach na bytomskim lodowisku, lekcje pływania na basenie czy lekcje wspinaczki w Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom.

Wraz z niepokojącym trendem spadającej liczby ćwiczących uczniów, rośnie odsetek dzieci i młodzieży borykającej się z otyłością, cukrzycą i innymi chorobami cywilizacyjnymi. Aby zademonstrować młodym bytomianom, że aktywność fizyczna może być fajna, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz nagrał cykl krótkich i zabawnych TikToków.

- Przez ostatnie kilka miesięcy odwiedzałem bytomskie kluby, hale sportowe, lodowisko i rolkowisko i nagrywałem krótkie filmy skierowane szczególnie do młodszych użytkowników TikToka. Dzieciaki i młodzież komunikują się głównie za pomocą tego medium społecznościowego, dlatego postanowiłem w ten sposób opowiedzieć im, że sport jest fajny. Może go uprawiać każdy i nie trzeba do tego mieć figury Ani Lewandowskiej, wzrostu Marcina Gortata i sprawności Igi Świątek. Dlatego jeździłem na rolkach i łyżwach, biegałem, wziąłem udział w treningach judo, karate, szermierki, tenisa. Trenowałem z koszykarzami BS Polonia Bytom Basketball i tenisistą stołowym - Lichenem Wangiem z TTS Polonia Bytom. Efekty tych treningów bywały zabawne, ale efekt był też taki, że miałem sporo pytań internautów o zasady korzystania z obiektów sportowych czy o możliwość dołączenia do klubu - mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.


powiązane artykuły:

Rozbiórka budynku klubowego Polonii Bytom
Lokalne 29 marca 2023

Ciężki sprzęt pojawił się przy ul. Olimpijskiej w Bytomiu. Trwają prace rozbiórkowe budyn

Sylwia Mrochem wybory Miss Śląska
Lokalne 20 marca 2023

Sylwia Mrochem bierze udział w regionalnych eliminacjach do konkursu Miss Polski.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.4µg/m3 PM2.5: 15.7µg/m3