Bytom ogłasza konkurs na projekt muralu. Nagrodą jest 10 tys. zł

Mural bytom konkurs

Redakcja

27 marca 2024

W tym roku mija 770 lat od nadania Bytomiowi praw miejskich. Z tej okazji miasto ogłasza konkurs na stworzenie muralu, który ozdobi elewację kamienicy przy ul. Witczaka 42 i tym samym upamiętni jubileuszowe obchody. Prace konkursowe można zgłaszać do 26 kwietnia.

Artyści – amatorzy i profesjonaliści, studenci i absolwenci uczelni plastycznych z całej Polski będą walczyć o nagrodę w wysokości 10 tys. zł za stworzenie projektu muralu nawiązującego do jubileuszu.

Najlepsze prace powalczą w internetowym głosowaniu o możliwość realizacji na prawie 14-metrowej południowej elewacji oficyny przy ul. Witczaka 42.

– Kiedy w zeszłym roku ogłosiliśmy konkurs na projekt muralu, nie spodziewaliśmy, że wpłynie tyle fantastycznych prac. Zapraszamy artystów do nadsyłania zgłoszeń i z ciekawością czekamy na jubileuszowe projekty – zachęca prezydent Mariusz Wołosz.

148 mkw. do wymalowania

Zadaniem artystów, którzy zdecydują się wziąć udział w konkursie jest stworzenie projektu graficznego muralu. Projekt powinien uwzględniać charakter przestrzeni i kontekst architektoniczny Śródmieścia. Mural pokryje 148 mkw. ściany.

Tematyka prac powinna zatem nawiązywać zarówno do wyjątkowych, jubileuszowych okoliczności 770-lecia nadania praw miejskich Bytomiowi, jak i do warunków, wynikających z bezpośredniego otoczenia ściany kamienicy.

– Ponieważ w bezpośrednim sąsiedztwie ściany rosną drzewa, zależy nam, aby projekt uwzględniał ich obecność. W cyklu zmieniających się pór roku drzewa te będą się zmieniać, co może być dodatkową inspiracją dla twórców – mówi Małgorzata Węgiel-Wnuk, naczelnik Wydziału Komunikacji Medialnej i Promocji.

Kto może zgłosić projekt muralu

Konkurs skierowany jest do pełnoletnich osób fizycznych i przedsiębiorców, mających doświadczenie w projektowaniu i realizacji murali, w szczególności do artystów plastyków, studentów lub absolwentów uczelni plastycznych. Nagrodą w konkursie jest 10 tys. zł oraz prawo do przeprowadzenia nadzoru autorskiego podczas realizacji zwycięskiego projektu.

Najlepszy projekt wybiorą internauci

Na nadesłanie zgłoszeń konkursowych twórcy mają czas do 26 kwietnia 2024 r. Komplet dokumentów, tj. projekt muralu wraz z Kartą Zgłoszeniową, oświadczenie dotyczącym RODO oraz portfolio, należy złożyć w formie elektronicznej na adres: mural770@um.bytom.pl.

Potem komisja konkursowa wyłoni trzy najlepsze projekty, które następnie trafią pod głosowanie internautów. Autor najlepszego projektu otrzyma 10 tys. zł nagrody. Następnie jego praca zostanie zrealizowana do końca tego roku.

powiązane artykuły:

770 lat bytomia
Lokalne 19 marca 2024

W tym roku Bytom świętuje jubileusz 770-lecia lokacji miasta na prawie magdeburskim. Znamy już pr

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.1µg/m3 PM2.5: 4.6µg/m3