Budowa nowego stadionu w Katowicach trwa! Na dachu zawisła wiecha

W przyszłym roku zakończy się pierwszy etap inwestycji obejmujący budowę stadionu ale także hali sportowej Fot S Rybok

Redakcja

30 czerwca, 2023

Budowa nowego kompleksu sportowego w Katowicach idzie zgodnie z planem. Na konstrukcji dachu stadionu zawisła już tradycyjna wiecha. 

Kompleks sportowy powstaje w okolicy Załęskiej Hałdy w Katowicach. W tym momencie budowane są nowy stadion i hala sportowa. To pierwszy etap, który kosztuje 268 mln złotych. W drugim etapie powstaną 4 dodatkowe boiska treningowe, pole do praktyki bramkarskiej, dodatkowe drogi i miejsca parkingowe. Na ten moment miast szuka finansowania do drugiej części budowy kompleksu. Wszystko do tej pory opłacane jest z budżetu miasta oraz obligacji. 

Na konstrukcji dachu stadionu zawisła wiecha. Oznacza to symboliczne zakończenie budowy konstrukcji obiektu. Układane są prefabrykowane słupy, belki zębate, które składają się na elementy trybun, rozpoczęto także montaż konstrukcji stalowej dachu.

Również konstrukcja hali sportowej została już w pełni zamontowana. Obecnie trwają ostatnie prace związane z zabezpieczeniem przeciwpożarowym konstrukcji stalowej dachu, a także roboty murowe. Prace postępują także wewnątrz obiektu, gdzie wykonywane są ściany wewnętrzne oraz posadzki, a lada moment rozpocznie się montaż instalacji elektrycznych, niskoprądowych oraz sanitarnych. Dzieje się też w okolicy, gdzie pojawiają się dodatkowe budynki czy widać zarys parkingów. 

Kiedy koniec pierwszego etapu? Władze Katowic mówią o przyszłym roku.W przyszłym roku zakończymy pierwszy etap inwestycji obejmujący budowę stadionu, ale i hali sportowej, dwóch boisk treningowych, miejsc parkingowych oraz niezbędnej infrastruktury drogowej. Będzie to kompleks funkcjonalny, skrojony na miarę potrzeb mieszkańców. Z obiektów będą mogły korzystać Mistrzynie Polski w piłce nożnej, a także piłkarze reprezentujący miasto w Fortuna 1 Liga oraz siatkarze grający w Plus Lidze. Co równie istotne ta nowoczesna infrastruktura pozwoli nam kształtować przyszłe talenty, bo będą z niej korzystać dzieci i młodzież w trakcie szkolenia mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Wykonawcą jest grupa NDI. - Zawieszenie wiechy na budowie to zawsze bardzo ważny moment dla kadry i zespołu realizującego projekt. Widzimy już obraz tego jak stadion będzie wyglądał w niedalekiej przyszłości, obserwatorzy z zewnątrz mogą już uchwycić skalę przedsięwzięcia. Mamy świadomość, że wielu mieszkańców Katowic, w szczególności kibiców, czeka na otwarcie tego obiektu, dlatego naszym celem i zadaniem jest utrzymanie pełnej mobilizacji i kontynuowanie prac w dobrym tempie - komentuje prezes grupy Małgorzata Winiarek – Gajewska.


fot. UM Katowice

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.6µg/m3 PM2.5: 11.4µg/m3