Bolek i Lolek wyjadą na ulice Bielska-Białej. Będą wozić dzieci do szkół

autobusy Bolek i Lolek

Redakcja

8 marca, 2023

Bolek i Lolek powracają z nową misją. Jeszcze w marcu ujawnią jako patroni pierwszych autobusów elektrycznych w Bielsku-Białej, które zasiliły tabor Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego.

Mimo tego, że ostatnia seria przygód znanych bohaterów bielskich kreskówek: Bolka i Lolka została zrealizowana w 1986 roku – to nie koniec ich perypetii. Tym razem roztoczą swoją bajkową opiekę nad dziećmi i uczniami niepełnosprawnymi dowożonymi do placówek edukacyjno-oświatowych na terenie Bielska-Białej. 

Solaris Urbino 9 LE electric: Bolek – o numerze taborowym 227 oraz Lolek o numerze taborowym 228 – są pierwszymi pojazdami zeroemisyjnymi, jakie będzie wykorzystywał na stałe Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej sp. z o.o. Będą wykorzystywane w dni robocze do obsługi przewozów zamkniętych — linii szkolnych przewożących niepełnosprawne dzieci i młodzież do szkół, natomiast w weekendy będą eksploatowane również na liniach miejskich o mniejszym natężeniu pasażerów.

Autobusy o pojemności 56 pasażerów mogą zabrać na pokład 28 osób na miejscach siedzących i 28 na stojących. Pojazdy zostały wyposażone w baterie Solaris Super Energy o pojemności 280 kWh, których ładowanie będzie odbywać się w zajezdni za pomocą złącza plug-in. Nowościami – dotychczas niespotykanymi w Bielsku-Białej - są wysokie fotele pasażerskie wraz z pasami, które mają zapewnić bezpieczeństwo przewożonych dzieci oraz dedykowany przewozom dzieci zewnętrzny system ostrzegawczy, który w trakcie wymiany pasażerskiej włączy z tyłu pojazdu pomarańczowe światła tzw. koguty zlokalizowane na dachu, a także wysunie z obudowy znak stop informujący kierowców o wsiadaniu bądź wysiadaniu z autobusu.

autobusy Bolek i Lolek

W nowych pojazdach zastosowano szereg udogodnień dla pasażerów ze szczególnymi potrzebami – są to drugie drzwi odskokowo-przesuwne wraz ze specjalną platformą do podjazdu wózków inwalidzkich. Wszystkie przyciski wewnątrz i na zewnątrz autobusów są opatrzone znakami w alfabecie Braille’a. We wewnętrzu wyznaczono specjalne miejsca dla osób niepełnosprawnych, dla wózków inwalidzkich i wózków dziecięcych. Co ważne, pojazdy zostały wyposażone także w system monitoringu wizyjnego składający się z kamer wewnętrznych oraz zewnętrznych.

Znamienity patronat bohaterów bielskich bajek był możliwy dzięki przychylności spadkobierców praw autorskich.

powiązane artykuły:

https://ms.bielsko-biala.pl
Wiadomości 2 marca, 2023

Bielsko-Biała bierze udział w konkursie organizowanym przez Orange Polska. Konkurs rozgry

Oleksyamp
Lokalne 28 lutego, 2023

Nie Lewandowski, ani żaden inny polski piłkarzy, o którym słyszymy prawie codziennie. Show podcza

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 37.6µg/m3 PM2.5: 29.5µg/m3