Bliscy i najważniejsi politycy państwowi pożegnali Franciszka Pieczkę

Projekt bez tytulu 8

Redakcja

29 września, 2022

W Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie Falenicy odbyła się uroczystość pogrzebowa aktora i syna powstańca śląskiego, Franciszka Pieczki. Znany był ze swoich ról w "Czterech pancernych", "Potopie", "Ziemi obiecanej", a ostatnio także serialu "Ranczo". W uroczystości wziął także udział Prezydent Andrzej Duda.

29 września w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie Falenicy odbyły się uroczystości pogrzebowe aktora Franciszka Pieczki. W mszy uczestniczyli nie tylko rodzina, bliscy i przyjaciele aktora. Swój udział zapowiedział także Prezydent Andrzej Duda. Podczas uroczystości wygłosił przemówienie, w którym podkreślił jak znakomitym człowiekiem i aktorem był Franciszek Pieczka. 

To nie tylko pożegnanie wielkiego aktora, ale pożegnanie człowieka, którego życie było życiem człowieka niezwykle porządnego, rzetelnego, życzliwego, dobrego, a zarazem szlachetnego - powiedział podczas uroczystości Prezydent. Polskość i śląskość razem były wtopione w duszę Franciszka Pieczki. Pracował w kopalni, marząc o kinie. Swoim życiem pokazywał, że film może budować człowieka - dodał. 

Prezydent podziękował także rodzinie i bliskim zmarłego, którzy opiekowali się nim. Podkreślił, że w tym ujawnia się piękna śląska tradycja bycia razem w rodzinie, pielęgnowania śląskiego domu. Franciszek Pieczka zostanie pochowany w Aleksandrowie, gdzie spoczywa już jego żona. 

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 roku w Godowie na Górnym Śląsku. W 1954 roku ukończył Wydział Aktorski PWST w Warszawie i w tym samym roku zadebiutował w filmie "Pokolenie". Pieczka grał na początku w Teatrze Dolnośląskim we Wrocławiu, w Teatrze Starym w Krakowie, w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, a od 1979 roku do 2015 był aktorem warszawskiego Teatru Powszechnego. Zagrał w ponad stu filmach. Zdobył wiele nagród i odznaczeń. W 2011 r. Franciszek Pieczka został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej.

Aktor znany między innymi z takich produkcji jak "Perła w Koronie", "Czterej pancerni i pies", "Żywot Mateusza", "Potop", "Ziemia obiecana", "Quo vadis", czy "Ranczo". W wywiadach mówił, że będzie grał, dopóki starczy mu sił i zdrowia. I tak też robił. Zapamiętamy go z wielu fantastycznych kreacji, ról oraz promowania Górnego Śląska. Był synem Powstańca Śląskiego. Wielokrotnie brał udział w uroczystościach i inicjatywach związanych z upamiętnianiem Powstań Śląskich. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.1µg/m3 PM2.5: 13.8µg/m3