Bezpłatne szczepienie przeciwko HPV w klasach siódmych

pixabay.com

Katarzyna Kulyk

16 lutego, 2023

W Katowicach rusza kolejna edycja „Programu szczepień profilaktycznych przeciwko wirusom brodawczaka ludzkiego”. Badanie skierowane jest dla uczniów klas siódmych szkół podstawowych.

Program szczepień działa w Katowicach od roku 2014. Ma on na celu ograniczyć zachorowania na raka szyjki macicy, który jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Szczepionka ma jednak za zadanie chronić także przed rozwinięciem się innych chorób nowotworowych wywołanych przez wirusa HPV.

W 2021 roku program został rozszerzony o szczepienia dla chłopców. Szczepienia realizowane są szczepionką 9-walentną Gardasil.

Cykl szczepień skonstruowany jest w oparciu o podanie dwóch dawek szczepionki w odstępach zgodnych z zaleceniami producenta szczepionki.

Program realizowany jest we współpracy z podmiotami wyłonionymi w konkursie ofert. Umowy zawarto z:

  • Centrum Medycznym Tommed Sp. z o.o.

  • Centrum Medycyny i Stomatologii SILESIA MED Sp. z o.o.

  • Gyncentrum Sp. z o.o.

- Szczepienia poprzedzane są spotkaniami informacyjno-edukacyjnymi, które dotyczą problematyki HPV. W spotkaniach udział biorą rodzice, opiekunowie prawni oraz nauczyciele uczniów objętych programem. Spotkania realizowane będą przez poszczególne przychodnie na terenie przypisanych do nich szkół – informuje Urząd Miasta Katowice

Odrębne zajęcia odbędą się z udziałem dzieci. Aby dziecko mogło wziąć udział w programie, konieczne jest pisemne, imienne oświadczenie rodzica bądź opiekuna prawnego dziecka.

powiązane artykuły:

fot. pixabay.com
Wiadomości 1 stycznia, 2023

Rośnie liczba rodziców, którzy nie szczepią swoich dzieci. Na szczepienia w 2021 roku nie zgodził

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.3µg/m3 PM2.5: 14.0µg/m3