Bezpłatna komunikacja na Memoriał Kamili Skolimowskiej. Kibice mogą wnieść wodę

DSC 0535

Redakcja

16 lipca, 2023

O godzinie 14:00 na Stadionie Śląskiem rozpocznie się Memoriał Kamili Skolimowskiej w ramach Diamentowej Ligi. W Kotle Czarownic zobaczymy w akcji najlepszych lekkoatletów na świecie: medalistów olimpijskich oraz rekordzistów. Szykuje się prawdziwe święto królowej sportu.

16 lipca to jeden z najbardziej upalnych dni w tym roku. Dlatego organizatorzy Memoriału Kamili Skolimowskiej chcą, żeby kibice na trybunach byli bezpieczni. Każdy będzie mógł wnieść na stadion swoją wodę - w przezroczystej butelce, maksymalnie 2 litry na osobę.

Ponadto kibice z biletami mogą dojechać na i z Stadionu Śląskiego bezpłatnie komunikacją publiczną. To najlepsze rozwiązanie, aby uniknąć m.in. korków w nagrzanych samochodach po zakończeniu zawodów. Liczba miejsc parkingowych pod stadionem jest ograniczona.

Kibice, którzy zdecydują o przyjeździe na Śląsk w ostatniej chwili, będą mogli nabyć wejściówki w kasach przy obiekcie. Ich lokalizacje – a także m.in. program zawodów czy informacje praktyczne – warto sprawdzić na stronie imprezy: memorialkamili.pl. 

Gwiazdy na Memoriale Kamili Skolimowskiej

W programie znalazło się aż 19 konkurencji. Kto w nich powalczy o zwycięstwo?

Na memoriale odbędą się obie rywalizacje na 100 metrów. W męskiej spotkają się wszyscy trzej medaliści MŚ 2022 – Fred Kerley, Marvin Bracy i Trayvon Brommel, których sprawdzą chociażby takie asy jak Noah Lyles i Christian Coleman. Wśród pań Ewę Swobodę czeka pojedynek z krnąbrną i charyzmatyczną Sha’Carri Richardson, pięciokrotną medalistką olimpijską Shericką Jackson czy Marie-Josee Ta-Lou. Równie mocny powinien być żeński bieg na 400 m, gdzie Natalia Kaczmarek zmierzy się z mistrzynią świata Marileidy Paulino. Do tego u panów rekordzista świata na 400 m Wayde van Niekerk? Eksperci zastanawiają się również, na ile na płaskim dystansie zdoła rozpędzić się nominalny płotkarz Alison dos Santos. Bo że na płotkach potrafi wiele, pokazał już wielokrotnie, m.in. w Tokio.

Ingebrigtsen, który niedawno na Diamentowej Lidze w Oslo poprawił rekord Europy w biegu na 1500 m, u nas ma pobiec ostatni raz przed MŚ w Budapeszcie. Jego rywalem będzie m.in. Hiszpan Mohamed Katir – właściciel drugiego rezultatu na tym dystansie w historii Starego Kontynentu.

Na 800 m rozpoczynająca tego dnia sezon Sofia Ennaoui stanie na starcie ramię w ramię m.in. z Mary Moraa’ą – liderką światowego rankingu, która swoją formą zaszokowała ostatnio publiczność w Lozannie. Na 1500 m natomiast obejrzymy starcie Diribe Welteji z Birke Haylom.

Jednym z głównych punktów programu Silesia Memoriału Kamili Skolimowskiej będą też biegi przez płotki. U pań w bloki wejdą obok Pii Skrzyszowskiej Tobi Amusan, Kendra Harrison i Jasmine Camacho-Quinn. Amusan przed rokiem odebrała Harrison rekord świata, a Camacho-Quinn to tegoroczna liderka list i mistrzyni olimpijska z Tokio. Grant Holloway i Devon Allen mogą pokusić się na kolejny atak na rekord świata. Holloway’owi do tego rezultatu brakuje tylko setnej sekundy. Allenowi – 0.04 s. Obu na Śląsku do walki zmotywuje wicemistrz globu z Eugene – Trey Cunningham.

Na Stadionie Śląskim wystąpią w skoku Mutaz Essa Barshim i Gianmarco Tamberi którzy po napisaniu historii fair play w Japonii kontynuują wspólną podróż i start na Śląsku dla obu jest jednym z ważniejszych tegorocznych przystanków. Na „Kamie” wystąpią m.in. Jarosława Mahuczych, Nicola Olyslagers i Eleanor Patterson.

Nie trzeba specjalnie zapraszać na skok o tyczce i występ Armanda Duplantisa. Faworytką w trójskoku będzie Yulimar Rojas.

W rzucie młotem, konkurencji, która najbardziej uhonoruje pamięć Kamili, o zwycięstwo dla Polski powalczą: Paweł Fajdek, Wojciech Nowicki i Malwina Kopron. Dla Fajdka będzie to już 13. start w memoriale „Kamy”. Wygrał aż osiem razy i dziś podkreśla, że to jego najważniejszy występ tego lata, zaraz obok mistrzostw świata.


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.1µg/m3 PM2.5: 10.3µg/m3