Barbara Dziuk o Halloween: To jest pogański zwyczaj

Csm Barbara Dziuk 710003705a
Kastelik

Szymon Kastelik

30 października, 2022

Przed nami Halloween. Coraz więcej młodych ludzi przebiera się w "straszne stroje" i bawi się z okazji tego zachodniego zwyczaju. Czy to kult pogański? Według wierzących tak. Przeciwni Halloween są księża i politycy.

Halloween to "święto", do którego w Polsce przyzwyczajamy się od lat. Przybyło do nas wraz z rozpowszechnieniem amerykańskiej kultury. Filmy, książki i piosenki często nawiązują do dnia 31 października. Skąd wzięło się Halloween? A no z czasów, kiedy narodziło się nasze Wszystkich Świętych: czyli z pogaństwa. W Polsce były słynne dziady, a w Europie Północnej (zwłaszcza u Celtów) święto początku zimy, kiedy świat żywych spotyka się ze światem zmarłych. Przez wieki Halloween ewoluował najpierw w maskaradę, a następnie w czysto komercyjne święto (tak jak Boże Narodzenie). 

W Polsce coraz częściej możemy spotkać przebranych ludzi w ostatnie dni października. Albo imprezują w klubach, na domówkach, albo chodzą po domach i proszą o cukierki (tak jak w USA). Jednak dla wielu wierzących katolików Halloween to pogański i grzeszny zwyczaj, którego należy unikać. Co roku wielu księży apeluje do rodziców, żeby przypilnowali swoje dzieci w ostatnich dniach przed Wszystkimi Świętymi. Do walki z Halloween dołączają też różne organizacje, a nawet politycy i samorządowcy. Prezydent Siemianowic Śląskich Rafał Piech uznał, że 31 października zorganizuje w swoim mieście Heaven Wins (Niebo zwycięża). Czyli Dzień Aniołów. Ma to być chrześcijańska odpowiedź na "pogańskie" Halloween.

Negatywnie o "święcie z zachodu" wypowiedziała się dla NaTemat śląska posłanka PiS, Barbara Dziuk. Stwierdziła, że Halloween jest niezgodne z naszą tradycją i wiarą. 

- Halloween to jest pogański zwyczaj niezgodny z naszą kulturą, tradycją, wiarą. Przecież mamy Dzień Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny, myślimy o naszych zmarłych - powiedziała dla NaTemat Barbara Dziuk. Dodała, że dzieci boja się tego zwyczaju. - Jestem przeciwna. Moje dzieci się w to nigdy nie bawiły, a czwórkę wychowałam, wnuczki tak samo. Polecam bale Wszystkich Świętych, które są bardzo modne - stwierdziła Dziuk.

 

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.1µg/m3 PM2.5: 11.9µg/m3