Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał się do "memicznej" ławki w Parku Śląskim

IMG 20220830 175641
Kastelik

Szymon Kastelik

1 września, 2022

Wiemy, przynajmniej oficjalnie, kto stoi za ławkami w konturze Polski. Jedna z takich instalacji pojawiła się przed Planetarium Śląskim.

Ławka "w Polsce" stoi już przy Planetarium Śląskim, który został oddany do użytku w czerwcu po kilkuletniej przebudowie. Dojście do niej po schodkach jest "zamknięte" łańcuchem i taśmą. Jednak wystarczy dotknąć konstrukcji, żeby stwierdzić, iż nie jest ona wytrzymała. Może dlatego na jednej z wewnętrznych ścian "konturu Polski" pojawił się obszerny regulamin. Opisuje on sposób wchodzenia i nawet siadania na ławeczkę. Zabrania się:

- stawania na ławce;

-siadania na oparciu ławki;

- skakania na ławce;' zeskakiwania z ławki;

- siadania i przebywania na uszkodzonej ławce;

- używania urządzeń nagłośniających i innych wywołujących hałas;

- korzystania z otwartego ognia.

Na ławeczce nie usiądziemy też ze zwierzętami (przynajmniej wg regulaminu). Jeżeli już ktoś będzie z niej korzystał, to my musimy poczekać minimum 1,5 metra od konstrukcji. A co więcej, nie usiądziemy na ławeczce jeżeli jesteśmy najcięższymi ludźmi na świecie, ponieważ maksymalne obciążenie "Polski jako ławki" to 225 kilogramów. 

Do postawienia tej "ławki" przyznał się Bank Gospodarstwa Krajowego. - W związku z pojawiającymi się informacjami medialnymi informujemy, że za postawienie instalacji w kształcie konturu Polski odpowiada BGK. Stanowi to element akcji informacyjno-promocyjnej poświęconej inwestycjom, których realizację wspomaga BGK - czytamy w oświadczeniu Anny Czyż, rzeczniczki prasowej BGK.

- BGK wspiera w tej chwili 11 tysięcy inwestycji o łącznej wartości 60 mld zł. 3 tysiące projektów o wartości 15 mld zł jest w trakcie realizacji lub wkrótce się rozpocznie. Tego typu instalacje są elementem scenografii podczas planowanych wydarzeń BGK i zostały ustawione pilotażowo - dodaje Czyż. 

BGK jest bankiem państwowym i należy do Skarbu Państwa. 

Ławka przy Planetarium Śląskim spełniała na razie rolę dziwnej atrakcji. Przez to, że regulamin jest umieszczony "w środku", ludzie i tak próbowali wejść na konstrukcję. Czy ławka wytrzyma do oficjalnej prezentacji? Trudno przewidzieć. 

W sieci pojawiły się już wpisy, że jej barwy nawiązują do.... Rosji lub jednej z partii politycznych w naszym kraju. 

IMG 20220830 175652

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-8 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 58.7µg/m3 PM2.5: 52.5µg/m3