Arcybiskup Skworc rezygnuje z imprezy urodzinowej w NOSPR!

Skworcabp
Kastelik

Szymon Kastelik

9 grudnia, 2022

6 stycznia 2023 miał odbyć się uroczysty koncert świąteczny w katowickim NOSPR z okazji 75. urodzin arcybiskupa metropolity katowickiego Wiktora Skworca, który chciał w ten sposób świętować również 25. rocznicę święceń biskupich i 50. rocznicę kapłaństwa. Archidiecezja Katowicka poinformowała, że rezygnuje z organizacji koncertu.

Zaproszenia na to wydarzenie trafiły do najważniejszych ludzi w regionie. Sprawę nagłośnił katowicki radny Łukasz Borkowski. Oficjalnie wydarzenie nazwano "Koncertem Świątecznym", ale organizowanym z okazji wyżej wspomnianych rocznic dotyczących arcybiskup Skworca.

Na zaproszeniu czytamy, że zaplanowano występ Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz koncert kolęd w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". W przerwie goście mieli wypić kawę i zasmakować śląskiego kołocza oraz oczywiście porozmawiać z jubilatem, czyli arcybiskupem Skworcem. Sam metropolita nie oczekiwał prezentów, tylko "daru obecności".

Ostatecznie "wielkiej imprezy" urodzinowej nie będzie. Po publikacjach medialnych i nieprzychylnych komentarzach w sieci, Archidiecezja Katowicka rezygnuje z koncertu. - Archidiecezja Katowicka rezygnuje z organizacji planowanego na 6 stycznia 2023 roku koncertu w NOSPR w Katowicach - czytamy w krótkim komunikacie księdza Tomasza Wojtala, rzecznika Archidiecezji Katowickiej.

Partnerami wydarzenia były Miasto Katowice i Urząd Marszałkowski. Katowiccy radni Łukasz Borkowski i Jarosław Markowski wysłali do prezydenta miasta Marcina Krupy zapytanie ws. tej uroczystości. Chcieli wiedzieć ile impreza miała kosztować miasto Katowice, NOSPR i Urząd Marszałkowski oraz dlaczego miasto miało być partnerem tego wydarzenia.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku wyszło na jaw, że arcybiskup Wiktor Skworc dopuścił się "zaniedbań" w wyjaśnianiu dwóch spraw wykorzystania osób małoletnich przez duchownych, kiedy pełnił funkcję biskupa tarnowskiego.

Z pokorą przyjmuję wyniki dochodzenia Stolicy Apostolskiej, o które sam prosiłem, dotyczącego sytuacji zaistniałych w czasie pełnienia przeze mnie posługi biskupa tarnowskiego. Sytuacje te dotyczyły wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych podległych mojej jurysdykcji. Jak się okazało, w dwóch takich przypadkach doszło do zaniedbań. W związku z tym zwracam się przede wszystkim do skrzywdzonych oraz ich rodzin ze szczerą i pokorną prośbą o przebaczenie. O to samo proszę wspólnotę Kościoła tarnowskiego, któremu przez niespełna 14 lat starałem się służyć na miarę możliwości i sił - pisał w liście metropolita katowicki.

fot. screen Archidiecezja Katowicka YouTube

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.2µg/m3 PM2.5: 7.7µg/m3