Aktywiści z Greenpeace przymocowali transparent do szybu w KWK Bielszowice

369788299 709587811207975 6482924071884052499 n
Kastelik

Szymon Kastelik

23 sierpnia, 2023

Kolejna akcja aktywistów ekologicznych z grupy Greenpeace. Tym razem w środę nad ranem weszli na teren kopalni KWK Bielszowice. Przymocowali się do wieży szybu i zawiesili transparent z napisem "kopalnie trują Odrę"

W środę nad ranem grupa 10 aktywistów ekologicznych z Greenpeace weszła na teren kopalni KWK Bielszowice i za pomocą uprzęży przymocowali się do szybu na wysokości około 50 m.  Rozwiesili tam ogromny transparent z hasłem: Kopalnie trują Odrę.

- W ten sposób sprzeciwiają się dalszemu niszczeniu Odry oraz ignorowaniu problemu przez premiera Mateusza Morawieckiego i podległych mu ministrów. Aktywiści i aktywistki domagają się od premiera pilnego ograniczenia zrzutów soli z kopalń oraz apelują do prezydenta Andrzeja Dudy o niepodpisywanie szkodliwej dla Odry ustawy - komentuje Greenpeace Polska.

Rok później zasolone ścieki z kopalń, które były przyczyną jednej z największych katastrof ekologicznych w Europie ostatnich lat, wciąż trafiają do Odry. Same tylko ścieki odprowadzane przez kopalnię Bielszowice są dwa razy bardziej słone niż Bałtyk. Domagamy się działań, a nie obietnic bez pokrycia. Odra jest wciąż dewastowana, a premier nie robi nic – powiedziała Małgorzata Lach, jedna z aktywistek biorąca udział w proteście.

Akcja ma charakter pokojowy celem zwrócenia uwagi na zanieczyszczenie rzek przez kopalnie tzw. "solanką". Aktywiści z Greenpeace twierdzą, że przyczyną katastrofy ekologicznej na Odrze w 2022 roku (tzw. złote algi) były wysokie zasolenie wody, a źródłem problemu mają być np. zrzuty wód pokopalnianych do potoków, które wpadają do Odry. Wcześniej zorganizowali happening przy innej z rudzkich kopalń. 

Żądają ograniczenia zrzutów soli do Odry i innych polskich rzek do absolutnego minimum.

fot. Greenpeace Polska

    Poprzedni artykuł

    Następny artykuł

    12 o

    katowice

    Wspaniałe powietrze!

    PM10: 9.5µg/m3 PM2.5: 7.4µg/m3