78. rocznica Tragedii Miechowickiej. Jakie wydarzenia odbędą się 27 i 28 stycznia w Bytomiu?

Widowisko Historyczne „Walki o Miechowice 1945”

Redakcja

24 stycznia, 2023

78 lat temu na terenie Miechowic doszło do trzydniowych walk idącej ze wschodu Armii Czerwonej i Wermachtu. W tym czasie radzieccy żołnierze dopuścili się wielu zbrodni na miejscowej ludności. Jak co roku Stowarzyszenie Pro Fortalicium wspólnie z Miastem Bytom, Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego i Muzeum Górnośląskim organizują jedną z największych w Polsce inscenizacji historycznych, która odbędzie się 28 stycznia w Bytomiu - Miechowicach przy ul. Kasztanowej.

- Kolejną już siódmą edycję widowiska historycznego Walki o Miechowice zaplanowaliśmy na 28 stycznia. Wydarzenie poprzedzi dzień wcześniej, czyli 27 stycznia wykład, koncert oraz spotkania z naszymi specjalnymi gośćmi, którzy wezmą udział w inscenizacji historycznej - mówi Ireneusz Okoń, pomysłodawca i organizator rekonstrukcji Walki o Miechowice.
- Przygotowania do wydarzenia trwają już od wielu miesięcy. Jak co roku zobaczymy podczas widowiska znanych polskich aktorów. W wydarzeniu gościł już Cezary Żak, znany z roli w serialu „Tajemnica Twierdzy Szyfrów”, a w tym roku udało się nam zaprosić ponownie Lecha Dyblika, który już trzeci raz weźmie udział w inscenizacji, ale również zaproszenie przyjęli Henryk Gołębiewski i Marek Pyś - dodaje Ireneusz Okoń ze Stowarzyszenia Pro Fortalicium.

Swój udział w inscenizacji historycznej Walki o Miechowice zapowiedziało prawie 300 rekonstruktorów z 30 grup rekonstrukcji historycznej z Polski, Słowacji i czeskiego Chuchelná. Do Bytomia przyjadą rekonstruktorzy praktycznie z całej Polski, między innymi z: Wrocławia, Poznania, Lublina, Krakowa, Łodzi, Przemyśla czy Rzeszowa. Warto dodać, że wydarzenie będzie obsługiwało aż 70 osób odpowiedzialnych za obsługę techniczną. 

- Widowisko historyczne „Walki o Miechowice” to jedno z największych wydarzeń związanych z rekonstrukcją historyczną w naszym kraju. Miasto jak co roku włączyło się w organizację historycznej inscenizacji, podczas której mieszkańcy naszego miasta, ale również każdy kto interesuje się historią może na żywo zobaczyć rekonstrukcję tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce 78. lat temu między 25 a 28 stycznia 1945 roku w Miechowicach - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Warto dodać, że w ostatnią niedzielę stycznia w województwie śląskim obchodzony jest Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 roku, który ma na celu upamiętnienie mieszkańców Śląska - ofiar powojennych zbrodni Armii Czerwonej i władz komunistycznych. Tragedia Miechowicka była jedną z najbardziej dramatycznych części historii Tragedii Górnośląskiej, dlatego w sobotę 28 stycznia w dniu inscenizacji historycznej „Walki o Miechowice 1945”, władze miasta, harcerze z ZHP Hufiec Bytom, a także mieszkańcy złożą o godz. 10.00 kwiaty pod pomnikiem Ofiar Tragedii Górnośląskiej w Bytomiu - Miechowicach przy ul. Frenzla.

Jakie wydarzenia odbędą się 27 i 28 stycznia?

Inscenizację historyczną „Walki o Miechowice” zaplanowano na dwa dni, 27 i 28 stycznia 2023 roku.

Piątek, 27 stycznia /Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bytomiu-Miechowicach, ul. Matki Ewy 1/:

  • 17:00 - wykład na temat działań wojennych prowadzonych na terenie Miechowic - Dariusz Pietrucha /Stowarzyszenie Pro Fortalicium/;
  • 17:45 - spotkanie autorskie z Lechem Dyblikiem, Henrykiem Gołębiewskim i Markiem Pysiem;
  • 19.00 - koncert Lecha Dyblika.

Sobota, 28 stycznia /ProFort Centrum, ul. Kasztanowa/:

  • 10:00 - złożenie kwiatów pod pomnikiem Ofiar Tragedii Górnośląskiej, ul. Frenzla w Bytomiu - Miechowicach;
  • 13.30 - przywitanie goście przed rozpoczęciem inscenizacji historycznej „Walki o Miechowice”;
  • 14.00 - początek inscenizacji historycznej „Walki o Miechowice”.


powiązane artykuły:

DSC6864
Lokalne 8 stycznia, 2022

Ponad 230 rekonstruktorów z 30 grup, połączenie widowiska multimedialnego z rekonstrukcją tragicznyc

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 47.0µg/m3 PM2.5: 37.8µg/m3