Trwają ostatnie przygotowania do VI Edycji Widowiska Historycznego „Walki o Miechowice”

DSC6864

Redakcja

8 stycznia, 2022

Ponad 230 rekonstruktorów z 30 grup, połączenie widowiska multimedialnego z rekonstrukcją tragicznych wydarzeń na żywo, wykłady historyczne, koncert muzyczny, a także odsłonięcie tablicy pamiątkowej związanej z księdzem Janem Frenzlem. To tylko niektóre wydarzenia, jakie będą miały miejsce podczas VI edycji „Walki o Miechowice” którą zaplanowano między 28 a 29 stycznia w Bytomiu - Miechowicach.

Wydarzenia zaplanowaliśmy na dwa dni. W pierwszym jak zawsze odbędą się wykłady i koncert, a także wydarzenie specjalne, odsłonięcie tablicy poświęconej ks. Janowi Frenzlowi, zaś w drugim dniu czeka nas ponad dwugodzinne widowisko historyczne, w którym połączymy prezentację multimedialną z pokazem walk o Miechowice na żywo”

mówi Ireneusz Okoń, pomysłodawca i jeden z organizatorów Rekonstrukcji „Walki o Miechowice”.

Tragedia Miechowicka to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń, jakie miało miejsce w trakcie wkroczenia Armii Czerwonej na Śląsk w styczniu 1945 roku. Z rąk Sowietów w Miechowicach mogło zginąć nawet 380 osób. O zbrodni tej przez kilkadziesiąt lat, ze względu na panujący w Polsce ustrój komunistyczny, nie wolno było mówić. Dopiero zmiany ustrojowe w naszym kraju spowodowały, że prawda o sowieckiej masakrze ujrzała światło dzienne. Mimo próby ukrycia faktów przez kilkadziesiąt lat, pozostały wspomnienia ludzi, którzy przeżyli koszmar styczniowych dni 1945 roku w Miechowicach. 

Ponad 230 rekonstruktorów z 30 grup weźmie udział w pierwszej a zarazem największej tegorocznej rekonstrukcji zorganizowanej na terenie zurbanizowanym, jaka odbędzie się w naszym kraju.

Wśród grup rekonstrukcji, jakie zobaczymy 29 stycznia w Miechowicach są między innymi: Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau, 2 Pułku Strzelców Konnych, Tomaszowski Szwadron im. 1 Pułku Kawalerii KOP, LEO CORDE - Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej, Mała Armia Grupa Śląsk, Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Para Bellum" czy GRH 34 Pułk Strzelecki Gwardii. W sumie zobaczymy 31 grup rekonstrukcyjnych, wśród których podczas widowiska historycznego zadebiutują grupy z Poznania oraz Łodzi.

Co roku członkowie Stowarzyszenia przygotowują nowy scenariusz wydarzenia. Tym razem oprócz rekonstrukcji z udziałem gościa specjalnego - Lecha Dyblika, rekonstruktorów oraz pasjonatów historii, zobaczymy film poświęcony między innymi tajemnicom, jakie kryje wciąż nasze miasto.

Zdjęcia do filmu, który otworzy VI edycję rekonstrukcji wydarzeń „Walki o Miechowice” 29 stycznia 2022 roku, były kręcone w lutym 2021 roku. Zdjęcia nawiązujące do walk o Bytom i Miechowice w styczniu 1945 roku kręcono w Parku Ludowym i przy Pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach oraz na terenie Muzeum Techniki Wojskowej w Zabrzu, zaś na terenie Centralnej pompowni „Bolko”, która znajduje się przy ul. Kruszcowej 4 w Bytomiu członkowie Stowarzyszenia „Pro Fortalicium”, a także pasjonaci historii tym razem odtworzyli jedną z możliwych hipotez związanych z tajemnicą Szybu Południowego byłej KWK „Miechowice”.

Efekty nagrania będzie można zobaczyć 29 stycznia podczas rekonstrukcji „Walki o Miechowice”. Pokaz multimedialny będzie uzupełnieniem rekonstrukcji wydarzeń ze stycznia 1945 roku, które miały miejsce między 25 a 28 stycznia 1945 roku w Miechowicach.

28 stycznia /piątek/:
Godz. 16:00 - odsłonięcie tablicy poświęconej śmierci ks. Jana Frenzla na budynku przy ul. Styczyńskiego;
Godz. 17:00 - 18:30 - wykłady historyczne Dariusza Pietruchy i Macieja Bartkowa - Ostoja Pokoju przy ul. Matki Ewy;
Godz. 18:30 - koncert Lecha Dyblika - Ostoja Pokoju przy ul. Matki Ewy.

29 stycznia /sobota/:
Godz. 12:00 - otwarcie bram wejściowych na VI Edycję „Walki o Miechowice” /od strony ul. Rolnej i Kasztanowej/;
Godz. 14:00 - 16:00 - początek VI Widowiska Historycznego „Walki o Miechowice”.

 

Źródło: UM Bytom

DSC4036

powiązane artykuły:

DSC 9785
Lokalne 31 stycznia, 2022

77 lat temu na terenie Miechowic doszło do trzydniowych walk idącej ze wschodu Armii Czerwonej i Wer

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.5µg/m3 PM2.5: 7.1µg/m3