Widowisko Historyczne „Walki o Miechowice” [Galeria]

DSC 9785

Redakcja

31 stycznia 2022

77 lat temu na terenie Miechowic doszło do trzydniowych walk idącej ze wschodu Armii Czerwonej i Wermachtu. W tym czasie radzieccy żołnierze dopuścili się wielu zbrodni na miejscowej ludności. Szacuje się, że zginało prawie 400 mieszkańców tej niewielkiej wtedy gminy.

W rocznicę tych tragicznych wydarzeń odbyła się, już po raz szósty, rekonstrukcja zdobycia Mechtalu (niemiecka nazwa Miechowic). Podobnie jak w latach poprzednich jej miejscem był teren ProFort Centrum mieszącego się w dawnym Gimnazjum nr 13.

Zgromadzona na miejscu publiczność, mogła zobaczyć 230 rekonstruktorów, ubranych i uzbrojonych na wzór tamtych czasów. Były też historyczne pojazdy, w tym, sowiecki czołg T-34. Nie zabrakło, przygotowanych przez profesjonalnych pirotechników, efektownych wybuchów i strzałów, których dźwięk niósł się po całej dzielnicy.

Prawie dwugodzinne widowisko historyczne, było połączeniem prezentacji multimedialnej z pokazem walk o Miechowice na żywo. Wśród rekonstruktorów był również aktor Lech Dyblik.

Wydarzenie rozpoczęło się filmem poświęconym m.in. tajemnicom, jakie kryje wciąż Bytom. Film kręcono w lutym zeszłego roku. Zdjęcia kręcono w Parku Ludowym i przy Pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach oraz na terenie Muzeum Techniki Wojskowej w Zabrzu.

Na terenie Centralnej pompowni „Bolko”, przy ul. Kruszcowej autorzy odtworzyli jedną z możliwych hipotez związanych z tajemnicą Szybu Południowego byłej KWK „Miechowice”.

Organizatorem VI Edycji Widowiska Historycznego „Walki o Miechowice” było Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”., Gmina Bytom, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.

 

Źródło: UM Bytom

DSC 9261

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.6µg/m3 PM2.5: 18.2µg/m3