40 tys. złotych dla muzeów województwa śląskiego

121527

Redakcja

13 listopada, 2022

Poznaliśmy laureatów Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2021. W tym roku pula nagród wynosiła 40 000 złotych, a rywalizowało o nią 15 muzeów województwa śląskiego.

Nagrodami uhonorowane zostały instytucje muzealne na terenie województwa śląskiego. Rywalizowały one w 4 kategoriach: wystawy,  publikacji książkowej, dokonań z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego oraz dokonań z zakresu konserwacji. W imieniu marszałka Jakuba Chełstowskiego nagrody wręczył wyróżnionym radny Sejmiku Zbigniew Przedpełski.

W kategorii wystawy nagroda główna trafiła do Muzeum w Gliwicach za wystawę „Najwyższej próby! Rzeźbiarze i rzeźby 1. Połowy XX wieku na Górnym Śląsku. Nagrodę za publikację książkową dostała pozycja  „Synagogi na Górnym Śląsku” autorstwa Bożeny Kubit, Przemysława Nadolskiego i Jerzego Krzysztofa Kosa wydana przez Muzeum w Gliwicach. 

Nagrodzono także inicjatywy edukacyjne i popularyzujące dziedzictwo kulturowe śląska. Tutaj nagroda główna trafiła do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu za projekt „Sztrykowane heklowane, biglowane – skarby śląskiej szafy”. Natomiast zagrodą z zakresu konserwacji wyróżniono Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu za przedsięwzięcie „Obiekt 3 Maja 19 – wykonanie prac konserwatorskich na obiekcie w ramach projektu – Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego Dziedzictwa Górnego Śląska”.

Gratuluję wszystkim muzealnikom, których praca dostarcza nam wielu wrażeń, a szczególnie wyróżnionym i nagrodzonym. Cieszę się, że muzea nie przypominają już instytucji sprzed lat, unowocześniają się, wzbogacają swoją ofertę o multimedia i docierają do młodych odbiorców, oferując im edukację i rozrywkę w jednym – podkreśla marszałek Jakub Chełstowski.

Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za wydarzenie muzealne roku ustanowiono w 2006 roku. Przyznawane są za najwybitniejsze osiągnięcia z zakresu działalności muzealnej w województwie śląskim dla podkreślenia wagi ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.1µg/m3 PM2.5: 13.9µg/m3