15 groszy za plastikowe butelki. Butelkomaty w sklepach Carrefour w województwie śląskim

2023 01 11 BUTELKOMAT W CARREFOUR 11

Redakcja

12 stycznia, 2023

W Sosnowcu odbyło się uroczyste uruchomienie pilotażowego projektu systemu kaucyjnego w hipermarkecie Carrefour, zlokalizowanym przy ul. Staszica w Sosnowcu przy udziale Prezydenta Miasta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego oraz przedstawicieli partnerów projektu. Butelkomaty pojawią się w 10 miejscach w województwie śląskim. 

Jest to inicjatywa Carrefour Polska oraz EKO-Punkt Organizacja Odzysku Opakowań. W 10 sklepach Carrefour w województwie śląskim uruchomiono test butelkomatów, do których można oddawać butelki plastikowe oraz puszki aluminiowe po napojach. Za każde oddane opakowanie, sieć wypłaci klientom 15 groszy w postaci e-bonów, którymi od razu można zapłacić za zakupy.

- W Urzędzie Miejskim oraz naszych jednostkach już kilka lat temu zrezygnowaliśmy z plastikowych opakowań. Wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Odpadami ustawiliśmy osiem automatów do których można wrzucać butelki PET, a każdą wrzuconą do automatu butelkę lub puszkę mieszkańcy otrzymują wirtualnie 20 groszy, które mogą przeznaczyć na jeden z wybranych klubów sportowych w mieście: Zagłębie Sosnowiec (piłka nożna), Zagłębie Sosnowiec (hokej) i CTL Zagłębie Sosnowiec (koszykówka). Dotychczas mieszkańcy oddali prawie pół miliona butelek i puszek! Cieszę się z kolejnego automatu i liczę na więcej mówił Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

- Wspólnie EKO-Punktem rozpoczęliśmy w 10 sklepach Carrefour w województwie śląskim test systemu kaucyjnego polegającego na zbiórce butelek plastikowych oraz puszek aluminiowych po napojach. W zamian na zwrócone opakowania zapłacimy naszym klientom 15 groszy za każdą oddaną sztukę. Jesteśmy przekonani, że rozwiązanie to pozwoli naszym klientom jeszcze bardziej zaangażować się w działania na rzecz czystego środowiska w naszym kraju oraz będzie miało dla nich odczuwalny wymiar materialny -  skomentowała Justyna Orzeł, Wiceprezeska Zarządu i Sekretarz Generalna Carrefour Polska.

Butelkomaty Carrefour i EKO-Punktu o wdzięcznej nazwie PETfur stanęły w 8 hipermarketach Carrefour: w Sosnowcu, Rybniku, Kędzierzynie Koźlu, Jastrzębiu Zdroju, Jaworznie, Chorzowie, Gliwicach oraz Katowicach, a także 2 supermarketach: w Pszczynie i Zabrzu (ul. Chopina). - Automaty przyjmują butelki oraz puszki w formie nie zgniecionej oraz takie, na których nie został uszkodzony kod kreskowy. Po zakończeniu zwrotu opakowań, maszyna wygeneruje podsumowanie oraz e-bon z całościową kwotą odpowiadającą liczbie zwróconych opakowań. E-bonem od razu można zapłacić za zakupy w danym sklepie Carrefour i jest on ważny do końca danego dnia - informuje Carrefour.

Zebrane w butelkomatach opakowania trafią do zakładów zajmujących się profesjonalnym recyklingiem oraz po przetworzeniu, powrócą w pierwotnej formie na półki sklepowe.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 24.5µg/m3 PM2.5: 20.7µg/m3