Związkowcy w kopalni Sośnica chcą amnestii dla ukaranych pracowników

Sk1 2
Kastelik

Szymon Kastelik

7 listopada, 2022

Zazwyczaj jeżeli pracownik spóźnia się lub nie pracuje zgodnie z regulaminem/prawem, to pracodawca zwalnia go lub karze. Na przykład poprzez nieprzyznanie premii. Jednak w KWK Sośnica związkowcy proszą dyrekcję zakładu o amnestię dla pracowników, którzy popełnili błahe przewinienia.

Zbliża się Barbórka - święto górników. Już od kilku dni na kolejnych kopalniach organizowane są tzw. Karczmy Piwne. To początek świętowania wspomnienia św. Barbary, patronki pracowników kopalń. 4 grudnia to też okazja na "załapanie się" na dodatki i premie. Jak co roku na części zakładów dyrektorzy przystają na propozycję tzw. amnestii. Prośbę o nią do dyrektora KWK Sośnica wystosowali związkowcy z WZZ "Sierpień 80", Solidarności i ZZG. Związkowcy chcą powołania zespołu do przeanalizowania możliwości anulowania kar nałożonych na pracowników w 2022 roku.

- Zgodnie z przyjętym już wiele lat temu zwyczajem, okres barbórkowy jest w naszej kopalni czasem zastosowania swoistej amnestii, pozwalającym anulować kary porządkowe nałożone za mniej drastyczne przewinienia pracowników. Zaznaczamy, że kara nałożona nawet za błahe przewinienie skutkuje wysoką stratą finansową dla ukaranego pracownika w postaci ograniczenia prawa do nagród rocznych - piszą związkowcy.

Strona społeczna deklaruje aktywny udział w pracy takiej grupy, ponieważ każdego ukaranego pracownika należy przeanalizować osobno. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.3µg/m3 PM2.5: 32.7µg/m3