Janusz Kowalski spotkał się z górnikami w KWK Murcki-Staszic

313033373 661649442082200 8078846413929008170 n
Kastelik

Szymon Kastelik

7 listopada, 2022

Wiceminister rolnictwa przyjechał do śląskiej kopalni. Janusz Kowalski chce walczyć nadal o utrzymanie zakładów wydobywczych?

Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski jest wiceminsitrem rolnictwa i rozwoju wsi. Ale nie przeszkadza mu to w tym, żeby zacząć nowy tydzień od... kopalni Murcki-Staszic i rozmowy z rol.... górnikami. W poniedziałek rano Kowalski pochwalił się w mediach społecznościowych, że spotkał się przewodniczącym Rafałem Jedwabnym WZZ "Sierpień 80" w kopalni i Arturem Wilkiem - przewodniczącym MKZ ZZ Kontra. - Dziś spotkania z górnikami. Przed zjazdem na przodek - napisał o 6;35 Janusz Kowalski.

Chociaż Kowalski powinien zajmować się teraz rolnictwem, to w latach 2019-2021 był wiceministrem aktywów państwowych. Został odwołany z powodu krytykowania transformacji energetycznej, na którą zgodziło się Prawo i Sprawiedliwość. Janusz Kowalski od wielu lat jest przeciwnikiem zamykania kopalń i odchodzenia od węgla. Poseł i wiceminister z Opola już wielokrotnie podkreślał, że to na węglu jest oparta polska energetyka i gospodarka. Dlatego krytykuje m.in. Unię Europejską za naciski dotyczące odchodzenia od "czarnego złota".

Kowalski zjechał też dzisiaj z górnikami na poziom 900 metrów, bo jak twierdzi każdy polityk powinien to zrobić.

W kwietniu bieżącego roku Kowalski zaliczył wpadkę dot. wypowiedzi o kopalni Wieczorek w Katowicach. Stwierdził, że w tym zakładzie produkcja węgla mogła trwać jeszcze przez 20 lat. 

- Niestety zamykane są polskie kopalnie. A możemy wydobywać węgiel kamienny i brunatny.  W moim przekonaniu najważniejsze jest, żeby bezpieczeństwo energetyczne opierać o własne zasoby - mówił Kowalski. Uważa, że należy zrobić audyt polskich kopalń i ich zasobów. Dlaczego? - Żeby takie kopalnie nie był zamykane. To można dalej wydobywać węgiel kamienny - stwierdził w kwietniu poseł.

Wskazując na kopalnię Wieczorek zapomniał o tym, że to Polska Grupa Górnicza przekazała ten ośrodek wydobywczy do Spółki Restrukturyzacji Kopalń w 2017 roku. Powód był prosty - nie było już tam węgla w bezpiecznym rejonie wydobywczym. Pozostałości przejęła kopalnia Murcki-Staszic.  Na terenie kopalni Wieczorek ma powstać Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny.  

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.3µg/m3 PM2.5: 32.7µg/m3