Związkowcy okupują siedzibę Taurona. Powodem brak porozumień płacowych

Tauron okupacja1

Redakcja

12 lipca, 2022

Związkowcy z grupy energetycznej Tauron Polska Energia nie doszli dziś do porozumienia z zarządem spółki i tym samym rozpoczęli strajk okupacyjny w siedzibie koncernu w Katowicach. Żądają m.in. jednorazowego wyrównania płac w kwocie 5,5 tys. zł netto.

Wtorkowe rozmowy na temat płac toczyły się podczas posiedzenia Rady Społecznej Tauron Polska Energia, skupiającej przedstawicieli związków zawodowych. Ponieważ nie osiągnięto porozumienia, związkowcy postanowili pozostać w sali konferencyjnej. 

- Zaproponowaliśmy 5,5 tys. zł netto jednorazowego wyrównania pracownikom za całe pierwsze półrocze i gwarancji rozpoczęcia dalszych rozmów płacowych w sierpniu. Niestety zarząd twierdzi, że nie ma na to środków, że jest to niemożliwe, więc zamiast porozumienia mamy protest okupacyjny – mówi Stanisław Kłysz, wiceprzewodniczący „Solidarności” w spółce Tauron Wydobycie, a jednocześnie szef „S” w kopalni Brzeszcze.

Od 11 lipca trwa także protest okupacyjny w siedzibie Polskiej Grupie Górniczej w Katowicach. Górnicy domagają się m.in.  stworzenia nowej umowy społecznej, która pierwotnie nakazywała zmniejszenie wydobycia, niemożliwe w sytuacji sankcji na Rosję, zatrudnienia nowych pracowników, przygotowania infrastruktury pod zwiększone wydobycie oraz wyższych wynagrodzeń, adekwatnych do inflacji. Rozmowy w PGG, z udziałem wiceministra aktywów państwowych Piotra Pyzika, zaplanowano na środę. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 43.8µg/m3 PM2.5: 34.1µg/m3