W Piekarach Śląskich powstają kolejne ścieżki rowerowe

Sciezki rowerowe 07 2022 1

Redakcja

12 lipca 2022

W tym roku zwiększy się ilość ścieżek rowerowych na terenie Piekar Śląskich. Właśnie dobiegają końca prace przy Rondzie Andaluzji oraz wzdłuż ul. Wyszyńskiego. Prace trwają także na osiedlu Sowińskiego oraz w Kamieniu w rejonie wału rzeki Brynicy. Przygotowywany jest również odcinek wzdłuż autostrady w rejonie ul. Czołgistów.

Jeszcze w lipcu podpisana zostanie ostatnia umowa dzięki której, po zakończeniu prac przejezdny będzie cały odcinek od Kozłowej Góry do Kamienia czyli około 10 km (część traktów będzie tylko oznaczona z wykorzystaniem istniejących dróg). W 2022 r. Miasto zamierza zainwestować w rozbudowę traktów ponad 15 mln złotych.

W pełni funkcjonalny jest już odcinek od granicy z Radzionkowem na Księżej Górze wzdłuż ul. Jana Pawła II do ul. Bytomskiej, kolejny dłuższy odcinek to trasa z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przez Las Dioblina do zbiornika Kozłowa Góra. Wykonano też łączniki na osiedlu Wieczorka – ul. Armii Krajowej i Kalwaryjskiej.

W 2022 r. zrealizowane zostały lub niebawem będą następujących odcinki:

 • Trasa rowerowa nr 1 (TR1) odcinek A1 – wzdłuż ul. Ziętka, od skrzyżowania ul. Okrzei z ul. Gimnazjalną do okolicy zjazdu z ul. Ziętka.
 • Trasa rowerowa nr 1 (TR1) odcinek A2 – od ul. Popiełuszki do ul. Papieża Jana Pawła II.
 • Trasa rowerowa nr 1 (TR1) odcinek A3 – od ul. Papieża Jana Pawła II do ROD im. J. Wieczorka (rejon działki nr 254/62).
 • Trasa rowerowa nr 23 (TR23) odcinek A1 – wzdłuż ul. Maczka, od skrzyżowania ul. Papieża Jana Pawła II z ul.  Maczka do połączenia z Trasą nr 1 (ul. Olimpijska).
 • Trasa rowerowa nr 23 (TR23) odcinek A2 – od połączenia z Trasą nr 1 (ul. Olimpijska) do ul. Bytomskiej.
 • Trasa rowerowa nr 13 (TR13) wzdłuż ul. Papieża Jana Pawła II, od skrzyżowania ul. Papieża Jana Pawła II z ul. Maczka do ROD im. J. Wieczorka.
 • Trasa rowerowa nr 3 (TR3) odcinek A1 – od skrzyżowania ul. Okrzei z ul. Gimnazjalną do skrzyżowania ul. Okrzei/ul. Janty z ul. Szpitalną.
 • Trasa rowerowa nr 3 (TR3) odcinek A2 – od skrzyżowania ul. Okrzei z ul. Szpitalną do ul. Wyszyńskiego.
 • Trasa rowerowa nr 3 (TR3) odcinek A3 – od Ronda Kopalni “Andaluzja” do skrzyżowania ul. Wyszyńskiego z ul. Czołgistów.
 • Trasa rowerowa nr 3 (TR3) odcinek A4 – od skrzyżowania ul. Wyszyńskiego z ul. Czołgistów, wzdłuż nasypu drogowego autostrady A1 do wału rzeki Brynica.
 • Trasa rowerowa nr 3 (TR3) odcinek A5 – wzdłuż prawego brzegu rzeki Brynicy, na odcinku od granicy pasa drogowego autostrady A1 do parku przy ul. Wyspiańskiego.
 • Trasa rowerowa nr 3 (TR3) odcinek A6 – wzdłuż prawego brzegu rzeki Brynicy, na odcinku od parku przy ul. Wyspiańskiego do ul. Marii Curie-Skłodowskiej.

Ponadto w 2024 r. przez Piekary Śląskie ma przebiegać jedna z velostrad, zostanie ona połączona z siecią miejskich ścieżek rowerowych.

Katowice – Siemianowice Śląskie – Chorzów – Bytom – Piekary Śląskie

Długość: około 15,5 km

Velostrada połączy Katowice z północną czę­ścią Metropolii. Jej planowany początek to okolice pl. Alfreda w Katowicach. Następnie będzie łączyła Siemianowice Śląskie z Chorzowem i poprzez zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Żabie Doły” ma docierać do Bytomia. W pobliżu Drogi Woje­wódzkiej nr 911 ma połączyć się z lokalnymi dro­gami rowerowymi w Piekarach Śląskich.

 

Źródło: UM Piekary Śląskie

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.0µg/m3 PM2.5: 5.4µg/m3