Znika kładka nad ul. Sobieskiego w Dąbrowie Górniczej. Na 6 skrzyżowaniach powstaną ronda

Kladka w dabrowie gorniczej

Redakcja

12 lipca, 2023

We wtorek rozpoczęła się rozbiórka kładki nad ul. Sobieskiego w Dąbrowie Górniczej, łączącej ul. 3 Maja z CH Pogoria. Prace mają potrwać do czwartku.

Kładka do użytku została oddana w 2008 r., wraz z otwarciem CH Pogoria. Jej likwidacja to część prac w ramach przebudowy głównej osi miasta.

-Stalową konstrukcję zastąpi przejście dla pieszych przez ulicę, które dla osób starszych, z niepełnosprawnościami, rodziców z wózkami, nie będzie barierą architektoniczną, jaką właśnie była kładka. Dzięki temu dostanie się na drugą stronę skróci się trzykrotnie. Co ważne, zaraz przy przejściu zlokalizowane zostaną przystanki tramwajowe  - informuje dąbrowski magistrat. 

Teraz na ul. Sobieskiego ruch samochodów w obu kierunkach odbywa się jezdnią w stronę centrum. Po zakończeniu modernizacji torowiska tramwajowego i jezdni w kierunku Będzina, na przejściu dla pieszych będzie możliwe uruchomienie sygnalizacji świetlnej.

W ramach przebudowy głównej miasta, od granicy z Będzinem – wzdłuż ul. Sobieskiego, Królowej Jadwigi i Piłsudskiego – do ronda Budowniczych Huty Katowice modernizowane jest torowisko tramwajowe. Tramwaje powinny wyjechać na nie we wrześniu.

Zmieniają się także jezdnie, które m.in. zyskują nową nawierzchnię i powstają na nich ronda. Taka organizacja ruchu pojawi się na skrzyżowaniach:

  • ul. Sobieskiego i ul. Chopina
  • ul. Królowej Jadwigi i ul. Wojska Polskiego
  • ul. Królowej Jadwigi, al. Piłsudskiego, ul. Poniatowskiego i ul. Majakowskiego
  • al. Piłsudskiego i ul. Graniczną
  • al. Piłsudskiego i ul. Morcinka i ul. Leśną
  • al. Piłsudskiego i ul. Tysiąclecia

– Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązania, bo ronda w miejscu klasycznych skrzyżowań to najlepszy sposób na usprawnienie i upłynnienie ruchu – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

powiązane artykuły:

Budowa ronda w dabrowie gorniczej
Lokalne 6 lipca, 2023

W piątek, 7 lipca, zamknięte dla ruchu zostanie skrzyżowanie ul. Ujejskiej, Konstytucji i al. Zw

20230605 057 pl dg centrum centrum przesiadkowe dg centrum dworzec dron
Lokalne 16 czerwca, 2023

Jeszcze tego lata do użytku ma zostać oddany budynek dworca kolejowego w centrum Dąbrowy Górnicz

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.7µg/m3 PM2.5: 5.9µg/m3