Znamy wyniki tegorocznego Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego

Budzet obywatelski bytom

Redakcja

22 października, 2023

W tym roku mieszkańcy Bytomia zdecydowali, że w 2024 roku zrealizowany zostanie jeden projekt z puli od 500 tys. zł do 2 mln zł oraz 11 projektów z puli poniżej 500 tys. zł. Z autorami zwycięskich inicjatyw, spotkał się prezydent Mariusz Wołosz.

W tegorocznym głosowaniu bytomianie pobili absolutny rekord frekwencyjny, oddanych zostało aż 37 519 ważnych głosów. Mieszkańcy postawili na projekt Stawiamy na łapy - bytomska oaza dla zwierząt, zgłoszony przez Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Bytomiu.

Projekt zakłada m.in. modernizację schroniska poprzez zmianę zagospodarowania części budynku wspólnego i wyodrębnienie pomieszczenia, w którym opieką będą mogły być otoczone małe zwierza domowe. W ramach projektu modernizacji doczekają się kojce do kwarantanny oraz system ogrzewania podłóg w budynkach dla zwierząt. Rozbudowana zostanie instalacja fotowoltaiczna oraz odświeżone zostaną wszystkie wybiegi zewnętrzne dla zwierząt. Ważną częścią tego projektu jest stworzenie miejsca edukacji, w którym będą mogły odbywać się zajęcia dla starszych i młodszych miłośników zwierząt. Na inwestycję, którą wyceniono na prawie 2 miliony zł, zagłosowało 6246 bytomian.

Projekty mniejsze:

Mieszkańcy chętnie oddawali swoje głosy także na projekty związane z budową nowych placów zabaw, remonty dróg i chodników. Wśród projektów, które bytomianie wybrali do realizacji znalazły się także te o charakterze społecznym i edukacyjnym. Najwięcej swoich głosów bytomianie oddali na:

Gryfno kofeina - projekt organizacji warsztatów związanych z aktywnością fizyczną oraz zajęć o profilu artystycznym. Projekt ma stanowić narzędzie do poprawy zdrowia i jakości życia seniorów. Głosowało: 2885 osób.

Gryfny Plac Zabaw - projekt dotyczy stworzenia ogólnodostępnego placu zabaw dla najmłodszych mieszkańców miasta, który powstanie przy Centrum Sportów Siłowych i Wspinaczkowych Skarpa Bytom w Rozbarku. Plac zabaw będzie funkcjonalny, estetyczny i będzie zawierał m.in.: drabinki, huśtawki, piaskownice, zjeżdżalnie, tunele, równoważnie. Głosowało: 1878 osób.

Gramy dalej dla Knajfeldu - projekt zakłada renowację istniejącego boiska przy Szkole Podstawowej nr 36 oraz przygotowanie i opracowanie dokumentacji projektowej odwodnienia terenu obok istniejącego boiska do siatkówki i siłowni. Głosowało: 1609 osób.

Razem dla Stolarzowic i Górnik - projekt zakłada realizację 6 zadań m.in.: przebudowę pomieszczeń w SP 43, utwardzenie terenu i montaż stojaków rowerowych wykonanie torów łuczniczych na terenie LKS Tempo Stolarzowice czy zakup urządzeń dla jednostek ochotniczych straży pożarnych. Głosowało: 1257 osób.

Bytom Aktywne Miasto II - projekt przewiduje odnowienie boiska wielofunkcyjnego na terenie Szkoły Podstawowej nr 33 w Miechowicach. Aktualnie boisko pokryte jest warstwą asfaltu, który w okresie 35 lat użytkowania uległ znacznemu zniszczeniu. Głosowało: 1013.

Rozwój OSP i współpraca z ZHR na terenie Bytomia - doposażenie OSP w Suchej Górze w niezbędny sprzęt ratowniczo-gaśniczy, umundurowanie oraz sprzęt szkoleniowy. W drugim etapie - doposażenie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej funkcjonującej w OSP Sucha Góra i tworzącej wraz z 2 Bytomską Drużyną Harcerską ZHR zastęp o profilu pożarniczym. Głosowało: 920 osób.

Ogród deszczowy ze strefą wypoczynkową i domkami dla jerzyków - projekt zakłada założenie ogrodu deszczowego wraz ze strefą wypoczynkową i montażem domków dla jerzyków na terenach zielonych należących do SP nr 51 w Bytomiu przy ul. Łużyckiej 12a. Głosowało: 917 osób.

Bytom na Sportowo - projekt zakłada m.in. doposażenie istniejącego placu zabaw w Parku Łagiewnickim, modernizację zużytego sprzętu sportowego w SP 46 i organizację sportowych zawodów strzeleckich. Projekt zakłada też częściową modernizację strzelnicy w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektronicznych w postaci doposażenia w elektroniczne tory do transportu tarcz strzelniczych. Głosowało: 849 osób.

Mobilna Pracownia Pierwszej Pomocy - Ratujemy Życie - mobilna pracownia zostanie stworzona w celu edukowania dzieci, młodzieży i dorosłych. Dzięki możliwości łatwego przenoszenia sprzętu, mieszkańcy będą mieli możliwość brania udziału w szkoleniach z zakresu pierwszej pomocy. Pracownia będzie służyć uczniom Szkoły Podstawowej nr 46 jako narzędzie praktyczne do pomocy innym. Głosowało: 556 osób.

Bytom Miastem Karate - projekt zakłada organizację wydarzenia, które będzie się składało z otwartego treningu dla osób, które nie ćwiczą karate, konkursu z nagrodami dla osób, które ukończą warsztaty, gier i zabaw oraz organizacji Mistrzostw Województwa Śląskiego w Karate Tradycyjnym (dla osób trenujących karate). Głosowało: 150 osób.

Ławka Joanny Gryzik - Schaffgotsch - projekt koncepcyjny instalacji artystycznej obejmuje wykonanie ławki z postacią Joanny Gryzik Schaffgotsch i posadowienie jej na zrewitalizowanym terenie w Szombierkach - pomiędzy Szkołą Podstawową nr 45 i Przedszkolem nr 39 Zielony Zakątek, na którym w latach 1841 - 1945 stał Pałac Karola Goduli, a w którym zamieszkała przyszła spadkobierczyni majątku potentata przemysłowego. Głosowało: 149 osób.


Według szacunkowych kosztów realizacja wybranych projektów będzie kosztowała prawie 6 mln zł i rozpocznie się w 2024 r.

powiązane artykuły:

Przebudowa Piłsudskiego Bytom
Lokalne 19 października, 2023

Ruszają prace związane z przebudową ulicy Piłsudskiego na odcinku od ul. Chrobrego do ul. Piekars

Skrzyżowanie przejazd drogowo tramwajowy ul Świętochłowicka i Fabryczna
Lokalne 10 października, 2023

Na 15 skrzyżowaniach drogowo-tramwajowych w Bytomiu rozbudowana zostanie sygnalizacja świ

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 32.4µg/m3 PM2.5: 26.3µg/m3