Znamy datę wznowienia akcji ratowniczej w KWK "Pniówek"!

Csm IMG 20220421 123953 2 0adb9f457f 1

Redakcja

31 stycznia 2023

Na początku lutego ruszy akcja ratownicza w KWK "Pniówek". Po serii wybuchów metanu zginęło 9 osób, a 7 pozostało pod ziemią. Prace potrwają nawet pół roku.

Horror rozpoczął się 20 kwietnia 2022 r. o godzinie 0:12 w rejonie ściany N-6 w pokładzie 404/4+405/1 w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. KWK „Pniówek” w Pawłowicach. W trakcie urabiania kombajnem odcinka ściany doszło do pierwszego wybuchu metanu.

Niecałe trzy godziny później jeden z zastępów ratowniczych transportował na noszach odnalezionego górnika sekcyjnego, drugi zastęp wchodził do ściany od strony chodnika N-12, a trzeci przemieszczał się chodnikiem N-11 w kierunku ściany w celu udzielenia pomocy górnikowi kombajniście. Wówczas nastąpił drugi wybuch. W rejonie zagrożenia znalazło się siedem osób. 

Następnego dnia nastąpił kolejny wybuch. Kierownik akcji w oparciu o opinię zespołu doradców z udziałem specjalistów podjął decyzję o czasowym wyłączeniu rejonu ściany N-6 z sieci wentylacyjnej przy pomocy tam izolacyjnych o konstrukcji przeciwwybuchowej. Akcja ratunkowa została zakończona 2 maja po odizolowaniu rejonu objętego skutkami wybuchu metanu i pożaru trzema tamami o konstrukcji przeciwwybuchowej.

W KWK Pniówek po wybuchach metanu zginęło 9 pracowników, 7 odniosło ciężkie obrażenia, 29 doznało obrażeń powodujące czasową niezdolność do pracy. Pod ziemią pozostał cały zastęp ratowników oraz dwóch górników. Dalsze działania polegały na zatamowaniu niebezpiecznego rejonu, gdzie szalał również pożar. 

Wstępnie mogliśmy usłyszeć od przedstawicieli JSW, że akcja ratownicza może zostać wznowiona jeszcze w lato. Ale wtedy okazało się, że sytuacja w rejonie zagrożenia jest nadal niestabilna i niebezpieczna. 30 stycznia Edward Paździorko, zastępca prezesa JSW ds. technicznych i operacyjnych przekazał, że akcja zostanie wznowiona 4 lutego. 

- Wszystkie etapy ponownego wejścia w otamowany rejon muszą być prowadzone na zasadach akcji ratowniczej. Prace będziemy prowadzić etapami, aby zapewnić bezpieczeństwo ratownikom górniczym, bo to jest najważniejsze - poinformował wiceprezes JSW.

Akcja może potrwać wiele miesięcy. Ratownicy i górnicy będą musieli wydrążyć praktycznie nowych chodnik. Trzeba doprowadzić tam też świeże powietrze. Część zakładu zostanie wyłączona z robót górniczych.   Kopalnia rozważa dojście jak najkrótszą drogą, już bezpośrednio, do zaginionych. Przewidujemy w nim wykorzystanie otwartego wyrobiska i wykonanie zupełnie nowego, celem bezpiecznego dojścia po zaginionych. Może to potrwać od czterech do sześciu miesięcy - dodał Marian Zmarzły, dyrektor kopalni „Pniówek”.

Wstępne szacunki wskazują, że w akcji udział weźmie 90 zastępów górniczych z wszystkich kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 0.5µg/m3 PM2.5: 0.4µg/m3